Osobnosť A. Hlinku čelí útokom. Matica mu v Košiciach odhalí novú bustu

Andrej Hlinka (Zdroj: SITA)

Matica Slovenská odhalí v stredu 16. septembra v Košiciach bustu Andrejovi Hlinkovi, kňazovi a významnej osobe slovenských národných dejín. Odhalenie busty bude sprevádzať aj kultúrny program či prednáška o jeho živote.

„Andrej Hlinka skutočne veľa urobil pre Slovákov, ale si aj veľa vytrpel. Prežil tri pokusy o atentát, bol politicky prenasledovaný a trikrát väznený. Navštevoval tiež Košice, a zároveň bol aktívnym matičiarom, preto sme sa rozhodli odhaliť mu bustu práve v našom meste. Chceme vo verejnosti šíriť osvetu aj o tom, že mnohé stereotypy o ňom nie sú pravdivé,“  hovorí riaditeľ Domu MS v Košiciach Michal Matečka.

Ten osadenie busty inicioval a stará sa aj o organizáciu podujatia. Osadenie pamätníka, ako aj osvetu o Hlinkovi podporil taktiež predseda Matice slovenskej Marian Gešper. Ten podotýka, že každý, kto sa aspoň trochu zaujíma o Hlinkov život a celoživotné dielo, nemôže akceptovať jeho nálepkovanie ako kontroverznej osobnosti.

„Nemôžeme ani tolerovať vandalské zneucťovanie jeho pamätníkov, ako sa to stalo v júni tohto roku v Bratislave. Jedna z najvýznamnejších osobností slovenského národa si zaslúži dôstojné a objektívne hodnotenie, preto som hrdý, že jeho zásluhy oceníme odhalením novej busty v Košiciach,“ dodáva predseda MS. 

Slávnostný program sa začne o 16.00 hod. v Parku duklianskych obetí na rohu ulíc Hlinkova a Komenského, pokračovať bude o 16.30 hod. svätou omšou v Kostole sv. Antona Paduánskeho a na Teologickej fakulte v Košiciach sa o 17.30 hod. uskutoční prednáška o živote a diele Andreja Hlinku.

Pre obmedzenú kapacitu a dodržanie protipandemických opatrení je nutné registrovať sa na prednášku u organizátora podujatia na [email protected], informuje hovorkyňa MS.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

20

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Bezákovi chcú v Trnave poďakovať pamätnou tabuľou, poslanci váhajú

Bezákovi chcú v Trnave poďakovať pamätnou tabuľou, poslanci váhajú

Malú bronzovú tabuľu s poďakovaním emeritnému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi plánuje na mestskom pozemku v Trnave umiestniť občianske združenie Kampanila. Mestské zastupiteľstvo v Trnave má na decembrovom zasadnutí rozhodovať o poskytnutí pozemku pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa na tento..

Odoberajte náš newsletter