Kresťania sa po útoku Turecka obávajú najhoršieho

Ilustračná fotografia (Zdroj: SITA)

Turecko zaútočilo na Kurdov v Sýrii. Prezident USA Donald Trump však vyhlásil, že Kurdi, ktorí po boku amerických jednotiek porazili teroristov z Islamského štátu, sa musia s Tureckom dohodnúť osamote. Trump však zároveň varoval, že Turecko ekonomicky totálne zničí, ak Ankara zneužije jeho rozhodnutie sťahovať americké jednotky zo Sýrie. Na kurdských územiach, ktorým turecká vláda bráni v autonómii, žijú aj kresťania a tí majú teraz obavy, že turecký zásah proti Kurdom by mohol mať pre nich katastrofálne následky.

„Očakávaný vojenský zásah Turecka a možná konfrontácia s kurdskými jednotkami môžu prinútiť aj posledných kresťanov, aby opustili tento región. Znamená to ďalšiu tragédiu pre kresťanovv Sýrii,“ konštatuje Joseph Kassab, prezident Najvyššej rady evanjelickej komunity v Sýrii a Libanone. Kresťania žijúci v Sýrii vo väčšinovou kurdských regiónoch vyzývajú USA, aby ich neopustili.

Boje za nezávislosť kurdských území na turecko-sýrskej hranici, ktoré roky vedú ozbrojené jednotky v Turecku zakázanej Kurdskej strany pracujúcich (PKK) proti tureckej armáde, nie sú ničím novým. Tentokrát ale Ankara zaútočila na Kurdov, aby ich vytlačila z blízkosti hranice so Sýriou a Spojené štáty zrejme nijako vojensky nezasiahnu.

Prezident USA Donald Trump spočiatku vyhlásil, že zo Sýrie sťahuje americké jednotky a dal tak voľnú ruku Turecku, aj keď jednotky kurdských milícií mali počas bojov proti teroristom z IS v Sýrii štedrú podporu americkej armády. To už zrazu neplatilo a obavy z tureckých krokov v regióne majú aj sýrski kresťania, ktorých žije v blízkosti hranice s Tureckom približne 100-tisíc.

Trump zdvíha varovný prst

Trump síce spočiatku vyhlásil, že Kurdi, Sýrčania, Turci, Iračania a Rusi budú musieť riešenia v regióne ďalej hľadať osamote, ale po vlne kritiky od amerických politikov a kurdských predstaviteľov šéf Bieleho domu zmenil rétoriku.

Prezident Spojených štátov po sérii kritických pripomienok prišiel so sériou ďalších vyjadrení na sociálnej sieti Twitter, kde varoval Turecko, aby nezneužilo jeho rozhodnutie o sťahovaní amerických vojakov zo Sýrie.

„Ak Turecko urobí čokoľvek, čo budem považovať za prekročenie červenej čiary, tak totálne zničím a vyhladím tureckú ekonomiku,“ pohrozil Trump Ankare.

Po odštartovaní tureckého bombardovania v regiónoch severe Sýrie, ktoré Kurdi nazývajú Rojava sa k situácii vyjadril aj minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo. „Spojené štáty nedali Turecku zelenú,“ povedal šéf americkej diplomacie v rouzhovore pre televíziu PBS.

Nebezpečná hra

Na obranu Kurdov sa postavil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Vyzval ich, aby sa posnažili napriek vzájomnej rivalite dosiahnuť dohodu so sýrskou vládou, čo by posilnilo ich pozície. Ankara totiž tvrdí, že jej cieľom je – okrem porážky teroristov, ako Kurdov plošne označuje – zároveň aj pomoc centrálnej sýrskej vláde.

Autonómna správa severnej a východnej Sýrie, ktorá ovláda zhruba 30 percent územia krajiny s väčšinovo kurdským obyvateľstvom, na Lavrovov návrh zareagovala pozitívne a dokonca navrhla Rusku, že by mohlo tieto rokovania sprostredkovať.

Práve Lavrov zatiaľ najostrejšie spomedzi svetových štátnikov skritizoval Trumpove rozhodnutie opustiť Kurdov práve v takomto pre nich kľúčovom okamihu, keď niektorí analytici varujú priam až pred ich chystanou genocídou zo strany Turecka.

Trump podľa Lavrova rozohral v otázke Kurdov „veľmi nebezpečné hry“, keď USA najskôr „podporovali ich kvázi štát“ na severovýchode Sýrie, a teraz ich nečakane opúšťajú. „Takýto nezodpovedný prístup k tejto veľmi citlivej otázke môže spôsobiť vzbĺknutie celého regiónu, čomu musíme za každú cenu predísť,“ tvrdí Lavrov.

Pripravení na vojnu

Veliteľ sýrskych milícií, ktorých jadro tvoria prevažne Kurdi, Mazlum Kobani, po hrozbách z Ankary uviedol, že jeho jednotky sú pripravené sa brániť v prípade, že turecká armáda na nich zaútočí. „Sme pripravení vzdorovať. Boli sme vo vojne sedem rokov a môžeme v nej pokračovať ďalších sedem,“ uviedol Kobani pre New York Times.

Otvorené boje medzi tureckou armádou a kurdskými milíciami v Sýrii by mohli vyhnať skutočne posledných kresťanov, ktorí v oblasti napriek všetkému ešte žijú. Od roku 2011 utieklo zo Sýrie takmer trištvrte milióna kresťanov. Tí, ktorí zostávajú, sa obávajú najhoršieho.

„Turecko sa nás snaží vyvraždiť a zničiť. Dokončiť genocídu našich ľudí. Dúfame a modlíme sa, že tak ako sme sa ubránili pred IS, tak nás ani tentokrát svet neopustí,“ cituje spravodajský kanál CBN zo stanoviska Sýrskej vojenskej rady, ktorá v Sýrskych ozbrojených silách zastupuje kresťanov.

— Tomáš Pilz, SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Z COVID-19 sa v Čile zotavila 111-ročná žena

Z COVID-19 sa v Čile zotavila 111-ročná žena

Stojedenásťročná Juana Zúňiga sa stala najstaršou pacientkou v Čile, ktorá vyhrala boj s novým koronavírusom. Oznámili to tamojšie úrady, na ktoré sa odvoláva spravodajský portál BBC. Ochorenie COVID-19 diagnostikovali žene po tom, čo sa koronavírus rozšíril v opatrovateľskom..