Najpopulárnejším bratislavským mestským múzeom je hrad Devín

Devínsky hrad, ilustračná fotografia (Zdroj: SITA)

Hrad Devín navštívi približne 500 ľudí denne, čo z neho robí najpopulárnejšie mestské múzeum v Bratislave. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

“Návštevníci transparentného webu opendata nájdu na stránke aj graficky spracované dáta z mestských kultúrnych inštitúcií,” uviedla hovorkyňa a dodala, že Devín je suverénne najpopulárnejšou pamiatkou v správe hlavného mesta. “Súhrnne si lístky do mestských múzeí kúpi ročne približne štvrť milióna návštevníkov,” doplnila Rajčanová.

Návštevnosť mestských múzeí podľa údajov magistrátu medziročne mierne stúpa, najpopulárnejšie sú výstavy súvisiace z históriou Bratislavy a Slovenska. “Naopak, návštevnosť Galérie mesta Bratislavy klesla. Galéria zorganizuje v priemere 24 výstav do roka a ukazuje sa, že dĺžka trvania výstavy a počet návštevníkov nemajú výrazný súvis,” vysvetlil magistrát, ktorý zbiera aj dáta z ďalších sezón a bude ich aktualizovať a sprístupňovať na webovom portáli opendata. „Zo všetkých mestských múzeí majú najväčší počet návštevníkov Múzeum dejín mesta, Múzeum zbraní, Múzeum historických hodín a Národná kultúrna pamiatka Devín. V roku 2018 Hrad Devín privítal viac ako 200-tisíc návštevníkov,“ podotkol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Návštevníci webu sa z grafov dozvedia aj to, že najpopulárnejšou inscenáciou v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava bola vlani Perníková dáma, rok predtým najviac ľudí zaujali Tri prasiatka. Jedno predstavenie sledujú v priemere tri stovky divákov. Údaje zachytávajú tiež vývoj v mestských knižniciach. “Aj v dnešnej digitálnej dobe stúpa počet registrovaných čitateľov z viac ako 7-tisíc v roku 2014 na takmer 8-tisíc v roku 2018. Počet registrovaných detí stúpa rapídnejšie ako počet registrovaných dospelých,” uvádza mesto.

Transparentný portál opendata.bratislava.sk spustil magistrát hlavného mesta koncom roka 2019. Návštevníci na ňom dnes nájdu vyše 9-tisíc dátových setov z oblastí ako hospodárenie mesta, doprava, ekonomika, infraštruktúra či kultúra. „V najbližšom čase na portáli pribudnú nové zaujímavé dáta o hustote obyvateľov na novej GIS platforme. Návštevníci tu o pár týždňov nájdu aj v mape vizualizované dáta o bývaní, priestupkoch zaznamenaných mestskými policajtmi alebo si budú môcť pozrieť, kadiaľ sa najčastejšie pohybujeme na Slovnaftbajkoch,“ uzavrel riaditeľ IT sekcie bratislavského magistrátu Lukáš Sojka.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Čínska lunárna sonda úspešne pristála na Mesiaci

Čínska lunárna sonda úspešne pristála na Mesiaci

Robotická sonda z čínskej lunárnej misie Čchang-e 5, ktorej cieľom je priviezť na Zem mesačné horniny, v utorok pristála na Mesiaci. Informovali o tom štátne médiá s odvolaním sa na predstaviteľov vládneho programu. Sonda Čchang-e 5 "úspešne pristála..

Odoberajte náš newsletter