Facebook hrozí zákazom zverejňovania spravodajského obsahu v Austrálii

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Spoločnosť Facebook pohrozila, že používateľom svojej platformy zakáže v Austrálii zverejňovať spravodajský obsah. Reaguje tak na pripravovaný zákon, ktorým sa tamojšia vláda usiluje prinútiť technologické giganty platiť vydavateľom za ich spravodajstvo.

Facebook vyhlásil, že ak sa návrh stane zákonom, zakáže používateľom v Austrálii zdieľať spravodajstvo na svojej rovnomennej sociálnej sieti aj na službe Instagram, informuje spravodajský portál BBC.

Austrálska komisia pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľov (ACCC), ktorá danú legislatívu navrhla, na hrozbu Facebooku zareagovala s tým, že je “zle načasovaná a mylná”. Jej predseda Rod Sims vysvetlil, že cieľom zákona je “priniesť spravodlivosť a transparentnosť do vzťahu Facebooku a Googlu s austrálskymi mediálnymi spoločnosťami”. Tie podľa ACCC majú problémy v dôsledku straty príjmov z reklamy.

Výkonný riaditeľ Facebooku pre Austráliu a Nový Zéland Will Easton v blogovom príspevku poukázal na to, že návrh zákona “nerozumie dynamike na internete”, a naopak “poškodí samotným spravodajským organizáciám, ktoré sa vláda snaží ochrániť”. Legislatíva podľa neho prinúti Facebook platiť za obsah, ktorý na jeho platforme vydavatelia zverejňujú dobrovoľne, aby zlepšili návštevnosť svojich webstránok. Facebook podľa Eastona odkázal počas prvých piatich mesiacov tohto roka zo svojej platformy na austrálske spravodajské weby 2,3 miliardy klikov v hodnote zhruba 200 miliónov austrálskych dolárov (v prepočte zhruba 123 miliónov eur). “Nie je to naša prvá voľba, je naša posledná,” dodal Easton s tým, že ďalších služieb Facebooku sa zákaz nedotkne.

Hovorca Facebooku pre BBC uviedol, že čoskoro poskytne špecifické detaily o tom, ako uplatnia zákaz.

Minulý mesiac v súvislosti s austrálskou legislatívou varoval svojich používateľov aj Google. Výsledkom zákona by sa podľa neho mohli “dramaticky zhoršiť” jeho vyhľadávacie služby.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter