Mikasov úrad rozhodol. Rúško musia nosiť aj tí, ktorým to môže zhoršiť zdravotný stav

Hlavný hygienik SR Ján Mikas (Zdroj: SITA)

Povinnosti nosiť rúško po novom na Slovensku nebudú zbavení ani ľudia s kožnými ochoreniami či tí, ktorí trpia chronickými problémami s dýchaním. Výnimka sa totiž často zneužívala. Rozhodol o tom úrad hlavného hygienika Jána Mikasa s vysvetlením, že rúško chráni aj týchto pacientov.

Tvárové rúška sa stali v uplynulých mesiacoch každodennou súčasťou nášho života. Zatiaľ čo medzi odborníkmi aj laikmi prebiehajú vášnivé debaty o ich skutočnej účinnosti, kompetentní politici či hygienici rozhodujú o tom, kto, kedy a kde ich musí či naopak nemusí nosiť.

Tak či onak. Tí, ktorí boli od tejto povinnosti oslobodení aj počas najväčšieho „zarúškovania“ boli chronickí pacienti, ktorým ich nosenie mohlo zhoršiť kožné problémy alebo problémy s dýchaním, teda napríklad astmatici.

To však od septembra prestáva platiť. Podľa informácii dostupných aj na webe Úradu verejného zdravotníctva SR sa táto výnimka ruší a od 2. septembra sa vzťahuje povinnosť nosiť rúško minimálne na najbližšie dva týždne aj na obyvateľov „s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a osôb s kožnými ochoreniami tváre, u ktorých by nosenie rúška mohlo viesť k zhoršeniu stavu“.

Podľa následného vysvetlenia sa k tejto zmene pristúpilo z toho dôvodu, že predmetná výnimka, zavedená aj s ohľadom na horúce letné dni, bola zneužívaná špekulantmi.

„Rovnako treba brať ohľad na to, že sa blíži obdobie zvýšeného výskytu respiračných infektov a rúška spolu s umývaním rúk a dodržiavaním sociálneho odstupu predstavujú jednoduchú a veľmi účinnú prevenciu šírenia respiračných ochorení, vrátane COVID-19,“ dodávajú hygienici. Ide vraj o krok, ktorý má astmatikov chrániť.

Denník Slovensko s prosbou o stanovisko k tejto zásadnej zmene v povinnostiach počas pandémie oslovil aj Združenie astmatikov Slovenskej republiky. Po zaslaní odpovede budeme článok aktualizovať.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

207

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Obvinená Monika Jankovská opätovne žiada o prepustenie z väzby

Obvinená Monika Jankovská opätovne žiada o prepustenie z väzby

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská opäť žiada o prepustenie z väzby na slobodu. Ako ďalej informuje portál televízie JOJ noviny.sk, o jej žiadosti rozhodne Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v piatok 22. januára. Portál..

Odoberajte náš newsletter