Smer predloží do parlamentu návrh vyhlásenia k smrti Jozefa Chovanca

Robert Fico a Juraj Blanár (Zdroj: SITA)

Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) pripravila návrh vyhlásenia Národnej rady SR (NR SR) k smrti slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda strany Robert Fico. Ako ďalej priblížil, členovia strany predložia vyhlásenie do parlamentu dnes a očakávajú, že bude doplnené do programu najbližšej schôdze, ktorá sa má konať v stredu 2. septembra.

„Parlament musí prijať vyhlásenie k tejto téme, lebo ide o úmrtie slovenského občana v krajine Európskej únie (EÚ). Chcem s veľkým znepokojením konštatovať, že slovenské štátne orgány ignorujú tento prípad, a to len preto, že prejavujú solidaritu voči západnej krajine, v ktorej sídli EÚ. Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) sa boja razantne ‚zakričať’ a požiadať belgickú stranu o vysvetlenie,” uviedol Fico.

Vládu a ministerstvo zahraničných vecí preto žiada, aby sa téme venovali, keďže podľa jeho slov ide o urgentnú vec. Šéf Smeru-SD zároveň verí, že parlament bude mať viac odvahy ako členovia vlády a dané uznesenie prijme.

Odsúdenie nacistických prejavov

Podpredseda Smeru-SD a predseda zahraničného výboru NR SR Juraj Blanár na tlačovej konferencii priblížil znenie vyhlásenia. Slovensko v ňom vyjadruje pobúrenie voči násiliu a bezprecedentnému porušeniu ľudských práv a dohôd.

V uznesení ďalej odsudzuje akékoľvek prejavy nacistických prejavov a vyzývajú Belgické kráľovstvo k vysvetleniu, ako chráni ľudské práva občanov EÚ a ako systematicky bojuje proti fašizmu. Zároveň sa požaduje od belgickej vlády dôsledné vyšetrenie tohto prípadu s účasťou slovenských vyšetrovateľov, ktorí budú na priebeh vyšetrovania dohliadať.

Čo sa stalo v osudný deň?

Slovenského občana Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Vlastnil spoločnosť, ktorá najímala slovenských robotníkov na belgické stavby a medzi krajinami cestoval pravidelne.

Dovtedy problémy nemával, no vo februári 2018 sa na palube lietadla správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.

Spravodajský portál Sme.sk priniesol 20. augusta informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde jeden policajt nad telom občana SR Jozefa Chovanca hajloval a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

7

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Matovič sa podľa poslanca SaS vyhrážal pádom vlády

Matovič sa podľa poslanca SaS vyhrážal pádom vlády

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa vyhrážal pádom vlády, ak strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesplní to, čo napísal na Facebooku. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Peter Cmorej s..

Odoberajte náš newsletter