Palko je členom komisie pripravujúcej dôchodkovú reformu. Cieľom je zlepšiť pôrodnosť

Vladimír Palko (Zdroj: RTVS, Do kríža)

Exminister vnútra a vysokoškolský pedagóg Vladimír Palko informuje, že už pred vyše mesiacom sa stal členom pracovnej komisie, ktorá pripravuje pre vedenie ministerstiev financií a práce, sociálnych vecí a rodiny návrh reformy dôchodkového zabezpečenia v zmysle programového vyhlásenia vlády. Na svojom facebookovom profile vysvetľuje, ako sa k neplatenej funkcii dostal.

Palko uvádza, že ho za člena komisie menoval minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Ďalšími členmi sú ľudia delegovaní práve Krajniakovým rezortom a ministerstvom financií.

Pracovná skupina sa od jej vzniku stretla už trikrát a Palko na svojom facebookovom profile približuje nielen to, ako sa k takejto funkcii dostal exminister vnútra, ale hovorí aj o navrhovaných riešeniach v reforme dôchodkového zabezpečenia.

O súvislosti medzi demografickým vývojom v Európe, sociálnou politikou štátu a udržateľnosťou štátnych systémov zdravotného a dôchodkového zabezpečenia sa Palko podľa vlastných slov začal zaujímať už v roku 2006, keď skončil v kresle ministra vnútra.

„Detí u Európaniek ubúda a dôchodcov pribúda. Kto bude platiť dôchodky a zdravotné zabezpečenie dôchodcom, ktorí už nie sú ekonomicky aktívni? Stále viac som mal pocit, že štátne systémy dôchodkového aj zdravotného zabezpečenie majú okrem dobrých vlastností aj vlastnosti nedobré. Napríklad to, že demotivujú ľudí mať deti, resp. mať viac detí,“ vysvetľuje Palko svoj záujem o tematiku.

Do neba volajúca nespravodlivosť

Matky vychovávajúce viac detí, investujú podľa exministra vnútra viac do rozvoja ľudského kapitálu, ktorý sa využíva v rodine, a menej do typu svojho ľudského kapitálu, ktorý využije ako zamestnaná žena na trhu práce, v porovnaní so ženami, ktoré nemajú deti, prípadne majú iba jedno.

„Výsledkom je do neba volajúca nespravodlivosť v podobe paradoxu, že čím viac matka detí vychová, teda čím viac budúcich platcov do systémov dôchodkového a zdravotného zabezpečenia vychová, tým menší dôchodok bude mať ona sama,“ argumentuje Palko.

Ako jedno z riešení Palko už pred 14 rokmi navrhoval, aby okrem starobného dôchodku, ako ho poznáme, existoval ešte iný dôchodok, ktorého výška sa bude odvíjať od toho, koľko odvádzajú štátu na odvodoch dôchodcove deti. „Skrátka ide o to, aby pracujúci človek neodvádzal všetko štátu do jednej kopy, ale aby mohol trochu najprv zvýhodniť svojich vlastných rodičov, a až potom anonymnú masu dôchodcov,“ vysvetľuje bývalý KDHák.

Palko a Krajniak

Palko nijako netají, že s Milanom Krajniakom pred rokmi spolupracoval v rámci KDH, keď boli ešte obaja jeho členmi. V tejto súvislosti pripomína, že to bol práve súčasný šéf rezortu práce a sociálnych vecí, ktorému ako prvému ešte v roku 2006 hovoril o svojom zámere na zmenu dôchodkového zabezpečenia na Slovensku. Krajniak si vraj tento Palkov nápad osvojil.

O rok neskôr, keď Palko neúspešne kandidoval na post šéfa KDH, písalo sa o Krajniakovi, ako o jeho pravej ruke. „Keď som v roku 2007 kandidoval za predsedu KDH, za podpredsedu pre ekonomiku som navrhoval Krajniaka a myšlienku tohto prídavného dôchodku, odvíjajúceho sa od detí, sme mali v našom kandidátskom programe. Tento dôchodok sme nazývali rodičovským pilierom, resp. rodičovským bonusom,“ píše exminister vnútra.

V KDH to však s presadzovaním takéhoto plánu ani predsedníctvom Palkovi nevyšlo. Neskôr, už ako predseda KDS, podával v roku 2010 v Národnej rade návrh zákona, ktorým by sa rodičovský pilier zriadil, ale keďže sedel v opozícii, bol návrh odsúdený na neúspech.

„Myšlienka rodičovského dôchodkového bonusu je dávno známa najmä v Nemecku, aj keď zatiaľ iba ako idea, politici sa toho tam trochu boja. V Rusku sa táto myšlienka v istom obmedzenej miere presadila pred trinástimi rokmi,“ dodáva.

Bez nároku na odmenu

Palko oceňuje, že Sme rodina a Milan Krajniak, ako minister práce, sociálnych vecí a rodiny, presadil do programového vyhlásenia vlády takzvaný „Rodičovský princíp“ a pozval svojho bývalého straníckeho kolegu do spomínanej pracovnej skupiny.

„Krajniakov konkrétny zámer je ten, že rodičovský bonus sa bude realizovať priamym transferom (asignáciou) časti odvodov pracujúcich detí k ich rodičom-penzistom. V pracovnej skupine sa chcem venovať najmä rodičovskému bonusu, do iných vecí príliš zasahovať nechcem,“ uvádza Palko.

Pôsobenie exministra vnútra v medzirezortnej pracovnej komisii nie je podľa Palka nijako honorované a nemá žiadne politické súvislosti. „S Krajniakom sa poznáme z KDH, ide o presadenie myšlienky, ktorú sme spoločne presadzovali už v minulosti, nemá to nič spoločné so stranou Sme rodina, s ktorou nemám žiadne kontakty, ani plány do budúcnosti,“ priznáva Palko.

Krajniak Palkovmu postoju rozumie

V závere svojho statusu Palko ešte dodáva, že Krajniak veľmi dobre vedel o jeho kritickom postoji voči súčasnej vláde, keď mu miesto v pracovnej komisii ponúkol.

„Keď mi Krajniak dal túto ponuku, spomenul som mu, že môj vzťah k terajšej vláde je v značnej miere kritický a pri vyjadrovaní k vláde si chcem ponechať slobodu. Bolo by však smiešne, keby som nechcel pomôcť ministrovi vlády pri realizácii myšlienky, s ktorou som pred štrnástimi rokmi prišiel. Krajniak môjmu postoju rozumie,“ tvrdí Palko.

Podľa exministra vnútra by to bola „pekná rozprávka“ a slovenské rodiny by si zaslúžili, aby sa jeho návrh po rokoch podarilo konečne uviesť do praxe. „Slovenské mamičky by už nemuseli byť smutné z toho, že majú malé dôchodky preto, lebo vychovali veľa detí preto, aby tieto prispievali na dôchodky najmä iným. Bola by to zdravá korekcia niektorých vážnych nedostatkov sociálneho štátu,“ uzatvára Palko.

Už dávnejšie som sa tu chcel zdôveriť s informáciou, že pred vyše mesiacom som bol vymenovaný ministrom práce, soc….

Posted by Vladimír Palko on Thursday, August 27, 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

11

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter