Nezabudnite si rúško, dezinfekciu a odhodlanie zničiť patriarchát, vyzýva zložka OSN. Platí ju aj SR

Ilustračný obrázok - pochod feministiek (Zdroj: pixabay.com)

Organizácia Ženy OSN, ktorá je oficiálnou zložkou Organizácie spojených národov, vo svojom najnovšom príspevku pripomína, aby ľudia okrem dezinfekcie rúk a rúška nezabudli na odhodlanie zničiť patriarchát. V minulosti zase označila materstvo za patriarchátom udelený trest a na Facebooku tiež vyzýva na boj proti transfóbii a interfóbii. Ženy OSN financuje aj Slovensko či Európska komisia.

Obrovská medzinárodná organizácia, akou je aj OSN, zabezpečuje svoju agendu aj pomocou rôznych samostatných zložiek. Verejnosti je dobre známa napríklad zdravotnícka organizácia WHO, kultúru má na starosti UNESCO a charitatívnu činnosť zastrešuje UNICEF.

Výpočet organizácií, pri ktorých verejné povedomie, najmä na Slovensku, klesá, je však ešte dlhší a končí napríklad pri relatívne mladej emancipačnej štruktúre, ktorá nesie názov Ženy OSN (UN Women).

To, čo trápi ženy

Ženy OSN sú aktívne aj v online priestore a dôkazom toho je, že na najväčšej sociálnej sieti Facebook ich činnosť sleduje vyše milión a štvrť ľudí a jej zástupkyne sa nielen cez neho ale aj svoj oficiálny web či iné platformy vyjadrujú k pestrej palete problémov, ktoré trápi ženské pokolenie vo svete.

Spomenúť možno domáce násilie, chudobu, sexuálne obťažovanie, rozšírenú rakovinu prsníka, vraždy zo cti a administrátori radi pripomínajú aj úspechy žien, napríklad vo svetovej vede či v športe alebo sviatky ako Medzinárodný deň žien.

Keď to verejná organizácia preženie

Okrem týchto tém však Ženy OSN často skĺzajú do oblastí, ktoré majú skôr ako vo vede a relevantných štatistikách oporu v progresivizme, gender a LGBT ideológii či tvrdo zakorenených feministických stereotypoch a opačnom pohlaví.

O tom, kam až môže táto nadpráca zájsť, svedčí aj jeden z najčerstvejších príspevkov, ktorý sa týka ochrany pred novým koronavírusom, respektíve aspoň tak obrázok pôsobí, ale ide len o pripomienku, na čo by ste cez bežný deň nemali zabudnúť. Ženy OSN v ňom odporúčajú nezabudnúť si rúško, dezinfekciu na ruky a „odhodlanie zničiť patriarchát,“ teda akúsi nadvládu mužov.

A friendly reminder ?

Posted by UN Women on Sunday, August 23, 2020

Materstvo je trest, boj proti interfóbii

Veľmi kontroverzným spôsobom o sebe dali vedieť aj ku sklonku minulého roka, keď na Twitter zavesili príspevok, v zmysle ktorého titulovali materstvo za trest, ktorý ukladá patriarchát a trest, ktorý si nie každý žena môže dovoliť.

Oným trestom za materstvo je údajne viac neplatenej starostlivosti a domácej práce, nepravidelná práca, znížená zamestnanosť, obmedzené dávky v materstve, segregácia v zamestnaní založená na základe pohlavia, platová medzera medzi mužmi a ženami a vyšší stupeň chudoby v staršom veku

Organizácia sa dlhodobo prihlasuje aj k právam LGBT osôb, zdieľa citáty o tom, že trans ľudia sú také pohlavie aké povedia, že sú a prihlasuje sa k myšlienke Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii, interfóbii a transfóbii. Nechýbajú tiež kontroverzné výroky zdieľané na začiatku násilných protestov rasového hnutia Black Lives Matter o tom, že „v rasistickej spoločnosti nestačí nebyť rasistom, musíme byť anti-rasisti“.

Relatívne mladý výhonok

Organizácia OSN Ženy, alebo celým názvom – Subjekt Organizácie Spojených národov pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien – sa sformovala v lete 2010 ako súčasť oficiálnych štruktúr OSN.

Vznikla na podklade rezolúcie Valného zhromaždenia 63/311 z roku 2006 a jeho súčasnou šéfkou je juhoafrická politička Phumzile Mlamboová-Ngcukaová. Sídli v New Yorku, podobne ako samotná OSN.

V poslednej výročnej správe sa možno dočítať, že jej najväčšími vládnymi donormi sú napríklad Európska komisia, Nórsko, Británia, Fínsko, Švédsko, Švajčiarsko, Japonsko, Dánsko, Kanada a prvú desiatku uzatvára so svojou štátnou kasou Austrália. Celkový príjem presahoval pol miliardy amerických dolárov. Pri Slovensku svieti suma zhruba 55-tisíc.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

6

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter