Kauza Epic Games vs. Apple: Prehovorili umlčiavaní, alebo sa len sťažujú drzí?

Apple (Zdroj: pexels.com)

Nedávno sme na webe priniesli článok o kurióznych cenách iPhone, za ktorými stál spor výrobcu Apple a herného štúdia Epic Games. Presnejší pohľad na celú kauzu ale poskytuje viac otázok než odpovedí a nejeden človek sa sám seba opýta, o čo tu komu vlastne ide?

Obe spoločnosti totiž vyhlásili, čo sa budú snažiť pri riešení sporu docieliť, no ani jeden z cieľov sa nejaví ako odôvodnený či potrebný. Každopádne môže byť jeho priebeh rovnako zaujímavý ako začiatok.

Obchádzať pravidlá sa neoplatí

Spor pred nejakým časom vyvolalo vývojárske štúdio Epic Games, ktoré má na konte populárne i menej populárne herné tituly ako Epic Pinball, Gears of War, ale hlavne Fortnite. Práve posledný menovaný je obeťou tohto sporu.

Epic Games sa totiž rozhodlo obísť “daňový” systém App Store, teda obchodu s aplikáciami pre zariadenia Apple. Do Fortnite vložilo možnosť platby, ktorá by išla “priamo na účet” Epic Games.

Apple v takom prípade nemôže z platby získať nárokovaných 30 percent. Že je takéto konanie proti pravidlám a podmienkam používania sa Epic Games čoskoro presvedčilo, a to odstránením hry Fortnite z App Store. To zase vyvolalo vlnu cenového šialenstva, ktoré nedávno zavládlo na inzertných portáloch.

Apple a jeho podmienky App Store

Hoci by sa na prvý pohľad dalo konanie Epic Games vyhlásiť za rebéliu, táto situácia nie je čiernobiela. Apple totiž svoje podmienky využíval (alebo zneužíval?) už v minulosti.

Takto prišiel do sporu s obľúbenou službou Spotify. Pre svojich používateľov táto hudobná aplikácia ponúka štandardný program za 5,99 eur mesačne (vtedy 10 eur). Apple však prišiel so systémom, na základe ktorého musia vývojári odvádzať spomínaných 30 percent z každej platby v aplikácii.

To malo za následok, že Spotify túto čiastku muselo zvýšiť na 13 eur. Apple následne predstavil svetu konkurenčnú službu Apple Music za 10 eur mesačne a Spotify cenovo porazil v konkurenčnom boji.

Reakciou Spotify bola PR kampaň Time To Play Fair (Čas na férovú hru), kde obvinili Apple za nespravodlivo vysoké poplatky a rovnako aj neférový krok s Apple Music. Zabudli však napríklad spomenúť, že poplatok 30 percent sa po prvom roku znižuje na 15 percent.

Premyslený plán na zničenie monopolu?

Po odstránení hry Fortnite herné štúdio neotáľalo a čoskoro sa rovnaký scenár zopakoval aj v Google Play, ktorý je obchodom s aplikáciami pre operačný systém Android. Epic Games umiestnilo do hry platby obchádzajúce pravidlá, Google hru vymazal.

Reakcia Epic Games? Žaloba na Apple a 18-hodinové video – paródia na niekdajšiu slávnu reklamu Apple.

Súčasťou boja je aj kampaň #FreeFortnite, ktorá propaguje nový turnaj v hre spolu s celým sporom. Epic Games sa vyjadrilo, že ich cieľom nie je vysúdiť od Apple peniaze (aj keď v prípade výhry sa určite nebudú priečiť pár desiatkam miliónov dolárov): skutočný cieľ je poukázať na “nespravodlivosť” týchto podmienok.

Zohľadňujúc fakt, že štúdio zopakovalo manéver v dvoch najväčších obchodoch s aplikáciami a berúc do úvahy rýchlo spustenú masívnu kampaň okolo sporu to vyzerá tak, že Epic Games celý čas vedelo, do čoho ide a dobre sa pripravilo.

Apple sa na oplátku vyjadrilo, že v súdnom spore by chcelo Epic Games obrať o licenciu na softvér, na ktorom stojí väčšina jeho hier. Nie je celkom jasné, či ide o výkrik utláčaného, alebo len odvážny pokus postaviť sa väčšiemu, tak či tak spor potrvá ešte nejaký ten čas.

— Martin Minka

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Americký súd zablokoval zákaz predaja aplikácie TikTok

Americký súd zablokoval zákaz predaja aplikácie TikTok

Americký sudca v nedeľu predbežne zablokoval nariadenie prezidenta Donalda Trumpa, ktoré zakazovalo firmám ako Apple alebo Google predávať vo svojich internetových obchodoch čínsku aplikáciu na zdieľanie krátkych videí TikTok. Širšie obmedzenia, ktoré majú nadobudnúť účinnosť 12. novembra, však..