Ak sa k Rusom správate ako šovinistický sedlák, je to OK. Lebo ste náš sedlák

Časť z odkazu Igora Matoviča (Zdroj: FB)

KOMENTÁR Hoci má SR množstvo negatívnych a ba až krvavých skúseností hneď s viacerými národmi, zhadzovanie kolektívnej viny či dokonca jeho pravidelné hanobenie je povolené len pri jednom z nich – Rusoch. Ideálnou príležitosťou na to je výročie začiatku okupácie z roku 1968. Toto pokrytectvo a disproporcia zašla tak ďaleko, že náš najmocnejší ústavný činiteľ pri tejto príležitosti zdieľa prízemné obrázky o nepredávaní ruskej zmrzliny.

Slovensko si dnes pripomína 52. výročie invázie vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie. Tie potlačili plánované socialistické reformy a demokratizačné procesy.

Autori tohto textu považujú vtedajšiu sovietsku inváziu z r. 1968 za zločin, je im vlastný silný antikomunizmus, pravicový konzervativizmus a a americký model slobody slova. Avšak pri pohľade na to, ako táto smutná historická udalosť otvára priestor na suterénny šovinizmus, dokonca aj zo strany našich najvyššie postavených politikov, cítia potrebu sa ozvať.

Keď na hystériu dopláca aj zmrzlina

Podľa vyjadrenia možno najväčšieho slovenského odporcu Ruska Františka Šebeja napríklad nemáme zabudnúť na to, že aj dnes máme dočinenia s vrahmi a zlodejmi. Pridal tiež obligátnu formulku, podľa ktorej sa pod rok 1968 podpísal výhradne zlý Rus.

„Schválne píšem Rusi a nie Sovieti, ani Varšavská zmluva. Tak sme to vnímali a tak sa k tomu aj dnes hlási Vladimír Putin. Nezabudnime, s kým máme do činenia,“ píše Šebej, hoci vtedajšie zainteresované vojská a sovietske politbyro boli multikultúrnejšie ako súčasný Amsterdam (áno, to je hyperbola).

Horko-ťažko zaplakal aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). „Dnes si pripomíname, ako nám ‚naši slovanskí bratia‘ vrazili dýku od chrbta priamo do srdca,“ komentuje Naď s tým, že ruskí vojaci tu zavraždili či inak zabili stovky ľudí.

Samozrejme, Naď výročie využil na posťažovanie sa na spochybňovanie členstva v NATO a EÚ a na (vraj) súčasných proruských kolaborantov, akoby Rusko predstavovalo pre Slovensko jedinú historickú hrozbu, mníchovská zrada sa nikdy neudiala a Slovákov v ich novodobej histórii zabíjali výlučne Rusi.

Extrémom je aj alternatívna realita či minimálne jej neopatrné náznaky, podľa ktorých sa v súčasnom Bielorusku chystá rovnaký scenár ako v roku 1968 u nás. Preludy tohto razenia majú napríklad naši dvaja europoslanci Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a Michal Šimečka (Progresívne Slovensko). Neprekáža im pritom, že žiadne ruské tanky v Bielorusku nie sú a že, ako dokonca upozorňujú aj západní analytici, veľká časť bieloruských demonštrantov má k Rusku kladný vzťah.

Dno však zrejme prerazil náš premiér Igor Matovič, ktorý na Facebooku zdieľal český nápis na tabuli s týmto znením: „Dnes 21.8. sa nepredáva ruská zmrzlina. Prosíme rodičov, aby deťom vysvetlili prečo.“

Do Rusov sa kopať môže

Pokiaľ sa v tomto momente neviete rozhodnúť, či vám je smutnosmiešne skôr z aplikovania princípu kolektívnej viny na celý jeden národ, odmietania predávania potravinového produktu na základe jeho geografického názvu, splošťovania histórie, pokrytectva elít alebo z toho, že sa nám súčasná vládna garnitúra mentálne zasekla v reáliách studenej vojny, nie ste sami.

Isté však je, že tieto javy sú spoločensky akceptované iba vo vzťahu k Rusku, či – ako sme toho teraz svedkami – dokonca povýšené na oficiálnu štátnu politiku. Pri žiadnom inom národe by vám podobné dehonestačné mentálne skratky neprešli. Obzvlášť pri dnešnej na etnickú neznášanlivosť precitlivenej spoločnosti.

Či už ide o Nemcov, o ktorých zverstvách sa na Slovensku ani nemusíme rozpisovať, Ukrajincov s ich banderovcami, Maďarov, ktorí len v minulom storočí na Slovákov zaútočili dvakrát (v rokoch 1918 a 1939) či o Turkoch, ktorí tunajšie obyvateľstvo kántrili a zotročovali extrémne dlhé obdobie a na pravidelnej báze.

NAKA na dvere nezaklope

Bez zbytočných obkecov možno povedať, že to, čo by v iných prípadoch (napríklad pri nápise „nepredávame maďarskú klobásu, vysvetlite deťom prečo“) vyvolávalo minimálne pocit trápnosti či v krajnom prípade malo nábeh na nenávistný prejav a dávalo by do pozoru NAKA, sa dnes hovoriť naopak patrí.

Prečo? Odpoveď je jednoduchá – najmä preto, lebo to vyhovuje súčasnému geopolitickému smerovaniu. Skrátka, pokiaľ sa k Rusom správate ako štamgast zo štvrtej cenovej a šovinistický sedlák, je to v poriadku, lebo ste náš sedlák.

— Tomáš Dugovič/Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

127

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ani USA, ani Rusko. Za Lukašenka sa postavil až Danko

Ani USA, ani Rusko. Za Lukašenka sa postavil až Danko

KOMENTÁR Hoci zdiskreditovaného bieloruského predáka Alexandra Lukašenka odpísali de facto všetci významnejší hráči, môže sa radovať symbolickej podpore zo Slovenska. Líder SNS Andrej Danko totiž vyhlásil, že tento prezident má legitímne právo vládnuť a spochybnil relevanciu jeho kritiky...

Sexuálna kauza jednej knihy

Sexuálna kauza jednej knihy

KOMENTÁR ANTONA CHROMÍKA Viacerých možno prekvapilo vyhlásenie otcov arcibiskupov Oroscha a Bobera na knihu Láske sa treba učiť,..