VIDEO Tisíce ľudí znova zaplnili Majdan. V Kyjeve sa konal protest proti voľbám na východe krajiny

Protesty v Kyjeve proti voľbám na východe Ukrajiny (Zdroj: SITA)

Na kyjevské námestie Majdan prišlo približne 15-tisíc demonštrantov.

V ukrajinskom Kyjeve sa tisícky ľudí zišli na proteste proti vládnemu plánu uskutočniť regionálne voľby na povstalcami kontrolovanom východe Ukrajiny. Mnohí tento krok považujú ako veľký ústupok Rusku, ktoré podporuje separatistov. Na kyjevské námestie Majdan prišlo približne 15-tisíc demonštrantov, okrem iných i veteráni bojov na východe, ktorí so sebou priniesli transparenty s nápismi ako “Hanba” a “Nie kapitulácii”. Niektorí účastníci protestu neskôr pochodovali aj k budove parlamentu.

“Naši vojaci dali svoje životy za zjednotenú Ukrajinu a my nechceme mier za každú cenu pod podmienkami Ruska,” vyjadril sa jeden z demonštrantov Andrij Hnapko. “Ukrajina je vo vojne päť rokov a ja som stratil niekoľko mojich priateľov. A oni nám teraz hovoria, že to všetko bolo zbytočné. Jeden človek nás môže s jeho neuváženými krokmi pripraviť o krajinu,” cituje agentúra AP ďalšieho účastníka protestu, vojaka Ihora Roščenka.

Ukrajina, Rusko a separatisti v utorok podpísali dohodu, podľa ktorej sa majú v Donecku a Luhansku, dvoch regiónoch ovládaných separatistami, kde si konflikt vyžiadal viac ako 13-tisíc mŕtvych, uskutočniť regionálne voľby. Francúzsko a Nemecko, ktoré pomohli sprostredkovať rokovania, dohodu privítali. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dohodu predstavil ako bezprostredný krok potrebný na organizovanie summitu s lídrami Ruska, Francúzska a Nemecka s cieľom dosiahnuť mierové urovnanie konfliktu.

Zelenskyj sa hneď po oznámení uzavretia dohody snažil rozptýliť obavy, že Ukrajina proruským separatistom príliš ustúpila a že voľby sa budú konať pod taktovkou separatistov a tým pádom Moskvy. “Neuskutočnia sa žiadne voľby s pištoľou pri hlave. Neuskutočnia sa žiadne voľby, pokiaľ tam stále budú vojaci,” vyhlásil Zelenskyj.

Voľby sa podľa neho budú konať až po tom, čo Ukrajina nadobudne nad týmito regiónmi plnú kontrolu. Voľby sa podľa neho navyše budú riadiť ukrajinskými zákonmi, čo okrem iného znamená, že v nich budú môcť kandidovať akékoľvek strany a kandidáti vrátane prokyjevských nacionalistov. Práve tento bod doteraz separatisti odmietali.

Obe strany sa okrem toho dohodli na tom, že voľby uznajú za platné a nebudú proti ich výsledku namietať, pokiaľ ich označia za spravodlivé a slobodné volební pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...