Popravil chlapca, lebo mu na trávnik vbehol bicyklom. Média? Mlčali. Protesty? Nie sú

Cannon Hinnant a Darius Sessoms (Zdroj: Facebook)

Počas uplynulého víkendu bol v USA černochom popravený päťročný belošský chlapec. Pred očami jeho sotva starších sestier a za to, že vbehol bicyklom na trávnik. Médiá dlho mlčali a masové protesty sú len vecou fantázie.

V Spojených štátoch amerických sa v minulú nedeľu udiala mimoriadne odporná vražda. Jej dejiskom bolo zhruba 50-tisícové mesto Wilson nachádzajúce sa v Severnej Karolíne.

25-ročný černoch Darius Sessoms v ňom strelou do hlavy popravil len 5-ročného belošského chlapca a svojho suseda Cannona Hinnanta. Incident sa odohral pred očami jeho dvoch sestier, 7- a 8-ročnej.

Podľa členov chlapcovej rodiny mohlo byť príčinou vraždy to, že dieťa zašlo bicyklom na Sessomov trávnik. Cannonov otec sa vyjadril, že s vrahom jeho syna, ktorý sa už nachádza v rukách polície, susedili 8 rokov a žiadny problém medzi sebou nemali.

Akurát sa naučil písať vlastné meno

Chlapcova mama Bonny Waddellová novinám Wilson Times povedala, že to, čo sa stalo, je „devastujúce“ a nikto by vraj nikdy nemal pochovávať vlastné dieťa. Cannon mal čoskoro nastúpiť do škôlky a nedávno sa tiež naučil napísať vlastné meno.

Sloveso „udiala“ opisujúce vraždu v prvom odseku tohto textu namiesto pojmu „otriasla“ pritom nie je použité nedopatrením, hoci by bol, vzhľadom na brutalitu a okolnosti tohto činu, vhodnejší druhý pojem.

Bez protestov, bez článkov, bez pozornosti

O tejto vražde sa totiž v USA dlhší čas taktne mlčalo. Vo veľkom ju zmedializoval napríklad britský bulvár Daily Mail a množstvo lokálnych televíznych staníc za Veľkou mlákou s relatívne zanedbateľným výtlakom.

Ak o nepochopiteľnej vražde celonárodné mienkotvorné a „seriózne“ médiá vôbec napísali, udialo sa tak zhruba päť dní po incidente, ako napríklad v článkoch televízie CNN a novín USA Today. A to tiež zrejme len s veľkou nechuťou a pod nátlakom verejných iniciatív, ktoré sa medzičasom rozbehli.

Ide napríklad o kampaň, ktorá sa pod hashtagom #SayHisName (povedzte jeho meno) rozbehla na Twitteri alebo o finančnú zbierku na podporu pozostalých na známom portáli GoFundMe, v rámci ktorej sa vyzbieralo už takmer 300-tisíc amerických dolárov.

V uliciach však nevidieť masové davy aktivistov, ktoré si nárokujú obrovskú spoločenskú transformáciu a na povel rozhorčené nadnárodné spoločnosti či premotivovaných politikov, ako im v tom sekundujú.

To isté, ale nie je to to isté

Ak do úvahy neberieme preukázané a niekoľkokrát vyvrátené lži o systematickom útlaku černošskej populácie v USA, táto vražda má mnoho spoločného s vraždou Afroameričana Georgea Floyda. Predovšetkým medzirasovosť a veľkú bezbrannosť.

Kým v prípade Floyda násilne postupoval policajt, teda verejný činiteľ, bezbranného chlapca Cannona napadla súkromná osoba. To je rozdiel, ale prípady sú rovnaké v tom, že zatiaľ ani v jednom z nich nebol preukázaný rasový motív konania, ktorý by mal viesť k osobitnému zaujatiu postoja.

Z jednej ľudskej tragédie sa však už celé mesiace vytĺka politický kapitál a druhá má dnes, zdá sa, iba hodnotu zápisu v policajných štatistikách. Nie dvojaký meter, ale aj dvojaký kilometer je na toto slabým pojmom.

Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

303

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter