Cichanovská vyhrala, no napíšte jej 20 percent. Šéf komisie potvrdil pravosť nahrávky o manipulácii volieb

Alexander Lukašenko (Zdroj: SITA)

Šéf volebnej komisie v bieloruskom meste Vitebsk potvrdil pravosť zvukového záznamu, na ktorom jeho a ostatných členov núti prednosta príslušného okresného úradu vypracovať a podpísať falošný volebný protokol. Hoci v tomto obvode triumfovala opozičná líderka, mali jej na úkor terajšieho prezidenta pripísať výsledok iba 20 %.

Obavy zo zmanipulovania volieb v Bielorusku v prospech dlhoročného autokratického lídra Alexandra Lukašenka rezonujú už niekoľko dní nielen medzi radovými obyvateľmi tejto krajiny či miestnou opozíciou, ale aj medzi mnohými, najmä európskymi štátmi.

Kritici, podľa ktorých formálne víťazstvo dovtedajšej hlavy štátu nezodpovedá realite, však teraz dostali do rúk jeden z najsilnejších argumentov. Ide o zvukovú nahrávku, ktorá potvrdzuje nátlak na členov jednej z volebných komisií.

Cichanovská vyhrala, napíšte jej 20 %

Presnejšie je na nej zachytený záznam rozhovoru medzi členmi volebnej komisie č. 25 v meste Vitebsk a prednostom príslušného okresného úradu Siarhejom Staševským. Podľa sprievodného textu pochádza z 9. augusta.

Zo zvukového záznamu vyplýva, že voľby v tomto obvode vyhrala opozičná predáčka Sviatlana Cichanovská. Členov volebnej komisie však Staševskij prinútil vypracovať falošný protokol, v ktorom bude mať Alexander Lukašenko väčšinu hlasov a Cichanovská maximálne 20 %.

Na principiálnosť nie je čas

Členovia komisie po tejto požiadavke začali namietať a pobúrení odmietli nepravý dokument podpísať. Prednosta však vyhlásil, že „dnes nie je čas na principiálnosť“. „Ste skvelí, vyjadrili ste svoj názor a ja si vás za to vážim, ale dnes to musíme urobiť inak,“ tlačil na nich Staševskij.

Jeho požiadavka na manipuláciu volieb bola napokon akceptovaná. Volebná komisia totiž podľa nahrávky upravený finálny protokol prepísala. Tým, ktorí to odmietli, Staševskij navrhol, že „by sa mohli začať cítiť veľmi zle a opustiť priestory volebnej miestnosti“, čo by znamenalo, že v protokole by sa uviedlo, že takýto člen komisie bol zdravotne indisponovaný.

Šéf komisie pravosť potvrdil

Podľa spravodajského portálu TUT.by členovia dotknutej volebnej komisie anonymne potvrdili autentickosť záznamu. Predseda vitebskej komisie Siarhej Pitalenko, ktorý je takisto riaditeľom školy, kde sa volebná miestnosť nachádzala, v rozhovore pre stanicu Rádio Sloboda uviedol, že v zázname svoj hlas spoznal.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

34

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

Najnovším ohniskom nového variantu vírusu je domov dôchodcov v meste Houthuls a dve školy v Antverpách. Nový variant koronavírusu, ktorý prvýkrát zistili vo Veľkej Británii, sa čoraz viac šíri v Belgicku. "Tento variant sa usadil v našej krajine,"..

Odoberajte náš newsletter