Nákup F-16 by sme nerušili, nech by to dopadlo akokoľvek, hovorí o rozhodnutí NKÚ minister Naď

Minister obrany Jaroslav Naď (Zdroj: SITA)

Akékoľvek rozhodnutie Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) pri kontrole nákupu stíhacích lietadiel F-16 by neviedlo k zrušeniu kúpnej zmluvy. Uviedol to minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorý zdôraznil, že Slovensko za stíhačky už zaplatilo miliardu eur. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový odbor Ministerstva obrany SR (MO SR).

„Ak by sme pristúpili k zrušeniu kontraktu, čo si nemyslím, že je správne, tak by sme o tieto peniaze prišli,“ uviedol dnes Naď v reakcii na to, že NKÚ by mal overiť opodstatnenosť a výhodnosť nákupu stíhačiek.

Šéf rezortu obrany víta, že NKÚ bude kontrovať nákup stíhačiek, pretože práve to je podľa neho funkcia kontrolných orgánov. „Ja si myslím, že presne to je tá cesta. Aj my na ministerstve môžeme urobiť chybu a na to má štát kontrolne orgány, aby zistil, či je v poriadku proces a či je v poriadku cena,“ povedal Naď, ktorý zároveň nechcel komentovať výšku ceny stíhačiek. Tá bola dohodnutá na úrovni predstaviteľov vlád Slovenskej republiky a Spojených štátov amerických.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) dnes ukončil kontrolu postupu bývalého vedenia ministerstva obrany pri obstarávaní nových stíhačiek. ÚVO skonštatoval, že rezort postupoval netransparentne a bránil mu tak v kontrole obstarávania. „Celý tento proces bol pre mňa z hľadiska postupu bývalého vedenia na MO SR nepochopiteľný. Ja som bol tiež presvedčený, že z hľadiska obstarávania bol ten proces akvizície lietadiel F-16 v poriadku. Nepochopil som teda, prečo odmietli štátnej organizácii, ktorá je zodpovedná za proces verejného obstarávania, poskytnúť dokumenty, najmä kúpnu zmluvu,“ uviedol Naď.

Nové vedenie ministerstva túto zmluvu ÚVO poskytlo, a to mohlo začať s kontrolou a následne skonštatovať, že proces bol v poriadku. „Zakaždým, keď otváram nejaký kontrakt, zisťujem, že tam bolo nastavenie zo strany bývalého vedenia tak, aby nemuseli nič zverejňovať. Všetko sa utajovalo, aj to, čo nemuselo byť vôbec utajené. To sú niekedy také praktiky 90. rokov z obdobia mečiarizmu. Vedenie Slovenskej národnej strany v tom chcelo zjavne pokračovať,“ dodal Naď.

Ministerstvo obrany dotiahlo nákup nových stíhacích lietadiel v lete 2018. Ozbrojené sily budú disponovať celkovo 14 stíhačkami F-16 C/D Block 70. Ich dodanie je naplánované do roku 2024. Lietadlá boli obstarané cez americký program spôsobom vláda-vláda. Slovenský vzdušný priestor v súčasnosti strážia zastaralé stroje MiG-29, na ktorých prevádzku Slovensko navyše vynakladá ročne desiatky miliónov eur.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Matovič sa podľa poslanca SaS vyhrážal pádom vlády

Matovič sa podľa poslanca SaS vyhrážal pádom vlády

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa vyhrážal pádom vlády, ak strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesplní to, čo napísal na Facebooku. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Peter Cmorej s..

Odoberajte náš newsletter