Obviňovaný zo senility a obťažovania žien. Kto je Trumpov vyzývateľ Joe Biden?

Joe Biden (Zdroj: SITA)

V Spojených štátoch sa blížia prezidentské voľby, pričom ich výsledok môže významne ovplyvniť dianie po celom svete. Donald Trump nie je na Slovensku neznámou postavou, avšak to isté sa nedá povedať o jeho vyzývateľovi zo strany demokratov, 77-ročnom Joeovi Bidenovi.

Biden je najstarší matador americkej politiky, v ktorej na vysokých postoch pôsobí už neuveriteľných 48 rokov.

Narodil sa 20. novembra 1942. Pôvodom z mesta Scranton v Pennsylvánii, Biden vyrastal v Claymonte v štáte Delaware. Tu vychodil Delawareskú univerzitu a neskôr Syracuse University, kde získal titul doktora práv v roku 1969. O tri roky na to sa stal senátorom, 6. najmladším v americkej histórii.

V roku 2008 spolu s víťazstvom Baracka Obamu získal miesto viceprezidenta Spojených štátov, rovnako aj o štyri roky neskôr. Vlani ohlásil svoju kandidatúru na prezidenta USA a pred pár dňami oznámil, že jeho potenciálna viceprezidentka (tzv. running mate) bude Kamala Harrisová, politička a právnička jamajsko-indického pôvodu.

Demokrat zo sveta minulého

Bidenov vek sa stal jedným zo stredobodov Trumpovej politickej protikampane (aj keď sám Trump nie je o toľko mladší). Otázky o Bidenovom duševnom zdraví sa však objavujú aj mimo Trumpových radov, najmä vzhľadom na vysoký vek bývalého viceprezidenta a niektoré prerieknutia či prešľapy o príslušníkoch etnických menšín. Biden napríklad povedal, že na rozdiel od černochov sú hispánci veľmi rozmanití.

Bidenove prejavy môžeme vnímať aj ako dozvuky doby, v ktorej demokrati nevyhnutne nepredstavovali progresívne ľavicové myšlienky, tak ako je tomu dnes. Ide o éru, kedy neboli politické tábory ešte tak vyhranené a demokratickí politici dokonca používali vo svojej kampani konfederačnú bojovú zástavu (Bill Clinton a Al Gore, rok 1992).

Odznaky volebnej kampane demokratov Bill Clintona a Ala Gora na juhu USA (Zdroj: Wikipedia)

Práve v prostredí južanských demokratov, ľudovo nazývaných aj Dixiecrats (spojenie slova Dixie, označenie pre americký Juh, a democrats, teda demokrati), sa pohyboval a fungoval aj sám Biden. Aj keď je sám severanom a podľa svojich slov sa k ním neradil a nesúhlasil s nimi, dixiekrati jednoznačne tvorili významnú časť v jeho kariérnom živote, pričom neraz spoločne s nimi hlasoval.

Bývalý senátor je známy aj svojím tvrdým postojom voči zločincom, keď pomohol presadiť v roku 1994 zákon o Kontrole násilného zločinu (Violent crime control and law enforcement act) a o dva roky neskôr Zákon o mladíckej spravodlivosti a prevencii delikvencie (Juvenile justice and delinquency prevention act).

Tieto zákony mu mnohí demokrati nevedia odpustiť, pretože vďaka nim skončilo za mrežami množstvo černochov. Biden vtedy mladíckych kriminálnikov nazval „predátormi“, čo je označenie, ktoré sa dnes medzi demokratmi považuje za rasistické.

Biden teda do súčasnej modernej a progresívnej demokratickej politiky celkom nezapadá. A to teoreticky ani svojimi apelmi na kresťanského voliča.

Biden a viera

Portál Foreign Policy v marci tohto roku uviedol, že Biden nie je ani tak liberál či umiernený politik – skôr je to hlavne kresťanský demokrat európskeho typu. Jeho ideológiu prirovnávajú k západoeurópskemu konzervativizmu, napríklad na spôsob nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Sám Biden o sebe tvrdí, že je silno veriaci katolík, ktorý údajne nosí ruženec (od smrti jeho syna Beaua v roku 2015). Pokiaľ však ide o politiku, Biden zastáva ideu sekularizmu, teda oddelenia náboženstva a verejnej sféry. Je možné však sledovať aj jeho flexibilitu a zmenu názorov na niektoré zásadné hodnotové otázky, napríklad pri otázke potratov.

V roku 1973 podľa Bidena zašiel americký najvyšší súd „príliš ďaleko“, keď v súdnom spore Roe vs. Wade de facto povolil umelé potraty v celej krajine. Rok na to ešte Biden vyhlásil, že „žena by nemala mať jediné slovo v tom, čo sa stane s jej telom“.

V ďalších rokoch ešte niekoľkokrát hlasoval proti rôznym návrhom a kompromisom, ktoré by nejakým spôsobom uľahčovali prístup k umelým interrupciám.

V roku 2020 je však už stúpencom umelých interrupcií, pričom by dnes už nepodporil tzv. Hydeov dodatok, ktorý zakazuje využitie federálnych zdrojov na umelú interrupciu, okrem výnimiek v prípade znásilnenia, incestu či ohrozenia života matky. Biden tak ukazuje, že je najmä pragmatik, ktorý ideologicky ide s dobou svojej meniacej sa strany.

Kamala Harrisová uverila ženám, ktoré Bidena obvinili

Veľký Bidenov problém je, podobne ako u Trumpa, jeho prejav. Neprejde mesiac, kedy sa Biden nepreriekne a nepovie niečo, čo nemusí vzápätí vysvetľovať a ospravedlňovať sa. Vyhlásil napríklad, že ak volíte Trumpa, nemôžete byť černochom.

Problémom však je aj jeho správanie k nežnému pohlaviu, ktoré by sa dalo nazvať minimálne bizarné, niekedy hraničiace s úchylným konaním či obťažovaním. Počas minulého a terajšieho roku sa proti Bidenovi ozvalo minimálne 8 žien, ktoré ho obviňujú z nevhodného správania. A nejde len o prázdne obvinenia bez dôkazov – po internete koluje viacero záznamov Bidenovho zvláštneho správania sa.

Jedna zo žien, Lucy Floresová, ho napríklad v marci 2019 obvinila, že počas mítingu v roku 2014 ju odzadu chytil za plecia, ovoňal jej vlasy a dal jej na ne pusu. Aj keď nešlo o priamo sexuálne dotyky, Floresová uviedla, že sa cítila extrémne nekomfortne.

Podobné prešľapy sa spomínajú aj v ďalších 7 prípadoch. Nejde priamo o sexuálne obťažovanie, avšak väčšinou o nepríjemné či zvláštne dotyky na neobvyklých miestach alebo trvajúce príliš dlho. Dokonca aj Kamala Harrisová sa ešte minulý rok vyjadrila, že verí ženám, ktoré Bidena obvinili.

Súboj dôchodcov?

Prezidentský súboj v USA sa v podstate zredukoval na boj dvoch mužov, u ktorých sa objavujú podozrenia zo sexuálneho zneužívania či na zhoršený duševný stav. Boj 73-ročného Trumpa a 77-ročného Bidena môže vo výsledku znamenať, že sa americký jadrový arzenál tak či tak ocitne v rukách človeka, ktorý o sebe poriadne nevie.

Koniec koncov, o Bidenovo zdravie sa „neboja“ len jeho oponenti. Podľa telefonického prieskumu agentúry Rasmussen reports si až 59 percent potenciálnych amerických voličov myslí, že v prípade výhry volieb by nedoslúžil plné 4 roky ako prezident.

Pre 39 percent opýtaných je dokonca tento scenár veľmi pravdepodobný. Naopak, za vysoko nepravdepodobné to považuje 14 percent respondentov a za nepravdepodobné 35 percent ľudí. Toto číslo ostáva vysoké aj u samotných demokratov, z ktorých 49 percent verí, že Bidena nahradí jeho viceprezidentka.

Je skutočne otázne, čo prinesú americké prezidentské voľby. Tie sú naplánované na 3. novembra tohto roku, takže už veľa času neostáva. Mnoho ľudí na oboch stranách barikády si veľa sľubuje od živých debát jednotlivých kandidátov – tam sa ukáže, ktorému z nich to páli lepšie. A či vôbec.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

10

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter