Mr. Bean kritizuje obmedzovanie slobody slova v Británii

Rowan Atkinson (Zdroj: Wikipedia)

Po polícii vyjadrujú svoju kritiku voči kontroverznému návrhu zákona v Škótsku aj mnohí herci, novinári či aktivisti. V otvorenom liste podotýkajú, že aj keď má zákon zrejme dobré úmysly, jeho ustanovenia sú nedomyslené a môžu obmedziť slobodu prejavu.

Plánovaný škótsky zákon proti nenávistným prejavom je ohrozením slobody prejavu, varujú viac ako dve desiatky novinárov, spisovateľov či aktivistov, vrátane známeho britského herca Rowana Atkinsona. V otvorenom liste sa vyjadrujú proti tejto navrhovanej legislatíve.

V texte varujú, že daný návrh zákona nepotrebuje dokázať vedomú snahu niekoho uraziť pri možnom nenávistnom prejave. Tento návrh zákona kritizovali aj zástupcovia škótskej polície, ako informoval Denník Slovensko.

„Zákon, tak ako je navrhnutý, má za sebou nejaké dobré úmysly, je však jasné zo širokej podpory pre náš list, že sú tu obavy ohľadom slabo domyslených ustanovení. Neschopnosť zákona vyžadovať dokázanie úmyslu pred súdom v niektorých prípadoch jeho porušenia vytvára značný risk a mrazivý efekt pre slobodu prejavu,“ píšu umelci v texte.

Právo na kritiku

Podotýkajú, že tzv. plán Rabat Spojených národov vyžaduje 6 testov kontrolovania nenávistných prejavov, vrátane zákonov, podľa ktorých treba preukázať úmysel. To je podľa dole podpísaných ľudí správna rovnováha medzi ochranou jednotlivca a ochranou slobody prejavu.

„Právo kritizovať myšlienky, filozofické, náboženské a iné, musí byť chránené, aby bolo dovolené prosperovať umeleckej a demokratickej spoločnosti,“ dodáva sa v texte. Rowan Atkinson, známy najmä stvárnením komediálnej postavy Mr. Beana, už dávnejšie obhajoval slobodu prejavu.

V roku 2018 sa napríklad zastal britského premiéra Borisa Johnsona, ohľadom jeho vtipu, že ženy nosiace burku vyzerajú ako nádoby na poštu. Ako vtip mu to prišlo dobré, zatiaľ čo podotkol, že pri náboženských vtipoch sa aj tak vždy niekto urazí.

„Všetky vtipy o náboženstve niekoho urazia, takže je zbytočné sa ospravedlňovať. Ospravedlniť by ste sa mali len za zlý vtip,“ uviedol herec.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

15

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Požiar v opatrovateľskom domove na Ukrajine neprežilo 15 ľudí

Požiar v opatrovateľskom domove na Ukrajine neprežilo 15 ľudí

Požiar v súkromnom opatrovateľskom domove pre seniorov v ukrajinskom Charkove si vyžiadal 15 mŕtvych. Jedenásť ľudí utrpelo zranenia a päť z nich museli hospitalizovať. Požiar vypukol na vrchnom poschodí dvojposchodovej budovy, uviedlo ministerstvo pre mimoriadne udalosti. S ohňom..

Odoberajte náš newsletter