Lukašenka nechce ani Moskva. Aj v opozícii má Kremeľ svoje kone

Alexander Lukašenko (Zdroj: SITA)

Súčasná situácia po prezidentských voľbách v Bielorusku maľuje nepriaznivý obraz pre prezidenta Alexandra Lukašenka. Pre jeho autoritatívne a nedemokratické praktiky môžeme badať tlak zo Západu. Lukašenko však vadí aj Moskve, ktorá je už tradičným spojencom Bieloruska. Viaceré indície pritom naznačujú, že Kremeľ má v opozícii svojich favoritov.

V Bielorusku prebiehajú protesty proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, ktorý oficiálne zvíťazil v nedeľných voľbách. Dostať mal 80,23 percenta hlasov, zatiaľ čo jeho hlavná oponentka Svetlana Cichanovská mala získať 9,9 percent hlasov.

V krajine sa krátko po zverejnení prvotných výsledkov rozhoreli protesty, proti ktorým zasiahla poriadková polícia. Sám Lukašenko sa neskôr vyjadril o protestujúcich ako o ovciach riadených zo zahraničia – menoval krajiny ako Česko, Poľsko či Veľká Británia.

V skutočnosti však môže vietor fúkať nielen zo Západu, ale aj z Východu. Existujú legitímne dôvody, prečo sa domnievať, že s Lukašenkom nestratili trpezlivosť len samotní Bielorusi či západné krajiny, ale aj Rusi. Vzťah Kremľa s dlhoročným bieloruským vodcom sa totiž v posledných rokoch čoraz viac komplikuje.

Rusko má už dlhšie záujem o hlbšiu integráciu s Minskom vrámci spoločného Zväzu Ruska a Bieloruska. Moskve sa tento plán však nedarí naplniť aj pre odpor samotného Lukašenka. Bieloruský prezident oficiálne zväz oboch krajín podporuje, no prakticky skôr plány Kremľa sabotuje. O hlbšej integrácii Lukašneko s Putinom rokovali aj minulý rok, nepodarilo sa im však dospieť k dohode. Najvážnejšie nezhody panovali v otázkach plynu, ropy a daní.

Lukašenko a ruskí žoldnieri

Jedným z klinov do vzájomných vzťahov aktuálne bolo aj zatknutie 33 žoldnierov, ktorí majú patriť k známej ruskej súkromnej vojenskej firme Wagner. Tzv. wagnerovcov má pritom Moskva používať na „špinavú“ robotu v najrôznejších kútoch sveta, napr. v Afrike, na Blízkom východe či na Ukrajine.

Podľa predstaviteľov Bieloruska mali byť títo muži súčasťou skupiny 200 cudzincov, ktorí sa infiltrovali do krajiny, aby ju destabilizovali pred prezidentskými voľbami.

Podľa agentúry Interfax pochádzalo minimálne 14 mužov z ukrajinského Donbasu, kde sa aj zúčastňovali bojov na ruskej strane. Ruskí predstavitelia odmietli obvinenia, že by spomínaní muži plánovali aktivity proti Lukašenkovi. Ukrajina zase požiadala Bielorusko o vydanie tých, ktorí bojovali za Rusov na východe krajiny.

Podľa Ruska muži len prechádzali cez Bielorusko a smerovali do Istanbulu. Lukašenko však tieto slová označil za klamstvá a uviedol, že v centre Minsku sa plánoval masaker, informuje BBC.

Proruská opozícia?

Pripomeňme, že jeden z hlavných Lukašenkových vyzývateľov bol donedávna bieloruský bankár Viktor Babariko. Ten takmer 20 rokov viedol banku Belgazprombank , pričom pred pár mesiacmi odstúpil zo svojej pozície, aby mohol kandidovať na prezidenta. V polovici júna bol však Babariko zatknutý a obvinený z daňových únikov a prania peňazí. Kandidovať mu nebolo umožnené.

Belgazprombank je dcérskou spoločnosťou Gazprombanky, ktorú založila ruská energetická spoločnosť Gazprom, väčšinovo vlastnená štátom. Gazprom a Gazprombank patria medzi najväčších podielnikov v Belgazprombanke. Práve Babariko preto mohol byť hlavným favoritom Moskvy v zápase o post bieloruského prezidenta.

Ďalší z potenciálnych kandidátov bol Valerij Cepkalo, jeden zo zakladateľov úspešného technologického parku Belarus Hi-Tech Park. Koncom júna ohlásil, že nazbieral a odovzdal potrebných 100-tisíc podpisov občanov, ktoré je treba na kandidatúru na prezidenta.

Centrálna volebná komisia však tieto podpisy zamietla s tým, že z odovzdaných 160-tisíc podpisov bolo platných len 75-tisíc. O mesiac neskôr utiekol Cepkalo aj so svojimi synmi do Moskvy a neskôr do Kyjeva. Rovnako ako Babariko, ani Cepkalo nie je prozápadný politik majdanovského typu. V kampani sa prezentoval ako technokrat a vyslovil sa za ďalšiu integráciu s Ruskom vrámci spoločného štátu. Dodal však, že zmluva o zväze medzi Ruskom a Bieloruskom potrebuje revíziu a podporil aj rozvoj vzťahov s EÚ a USA.

Tretím významným kandidátom mal byť známy bloger Sergej Cichanovský, ktorý bol v Bielorusku obvinený z toho, že je ruská bábka na zvrhnutie Lukašenka. Po jeho zatknutí prebrala politické opraty blogerova žena Svetlana Cichanovská, ktorej v kampani pomáhala aj žena Valerija Cepkala.

Bieloruské úrady uviedli, že zatknutí ruskí žoldnieri mohli spolupracovať práve s Cichanovským, čo jeho žena odmietla s tým, že ide o veľmi strašidelné obvinenia. Cichanovská krátko po voľbách utiekla do Litvy.

Cichanovská je zrejme najviac prozápadná zo všetkých opozičných kandidátov, keďže ako jediná uviedla, že v prípade svojho víťazstva odmietne zmluvu o bližšej ekonomickej, politickej a vojenskej spolupráci s Ruskom. No aj ona označila výber medzi Ruskom a Západom za „falošnú“ voľbu a konštatovala, že vzťahy treba rozvíjať so všetkými krajinami.

Stráca pôdu pod nohami

Podľa bývalého poradcu Lukašenka, Alexandra Fedutu, dochádza Lukašenkovi miesto na politické manévrovanie. Až doteraz pritom Rusi na nepriateľské kroky bieloruského prezidenta odpovedali len veľmi jemne.

„Od minulého roka Minsk vyhostil ruského veľvyslanca, zatkol ruský televízny štáb a prebral Rusmi vlastnenú banku, ktorú pôvodne viedol pán Babariko, všetko bez dôsledkov,“ podotýka portál Financial Times.

Nie je vylúčené, že Rusi sa snažia Lukašenka zbaviť a nateraz čakajú, až pominú vášne, ktoré momentálne vzplanuli v uliciach krajiny.

Lukašenko sa tak zrejme ocitol medzi dvoma, resp. troma mlynskými kameňmi – Západom, Ruskom a vlastnými občanmi. Otázne je, ktorý ho zomelie skôr.

— Peter Števkov, Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

61

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter