Slovenskí politici kritizujú bieloruskú vládu. Chmelárovi vadí mlčanie pri USA

Protest v Bielorusku (Zdroj: SITA)

Prezidentské voľby v Bielorusku so sebou priniesli obvinenia z ich manipulácie, ako aj protesty, voči ktorým tvrdo zakročila miestna polícia. Oficiálny víťaz volieb, súčasný prezident Alexander Lukašenko, obvinil demonštrantov, že sú ovce riadené zo zahraničia. Viacerí slovenskí politici odsúdili policajné násilie a žiadajú, aby Bielorusi mohli slobodne vyjadriť svoj názor.

Súčasný bieloruský prezident Alexander Lukašenko zvíťazil v prezidentských voľbách, ktoré sa v krajine konali 9. augusta v nedeľu. Prezident, ktorý je na čele krajiny už 26 rokov a označuje sa za posledného diktátora v Európe, mal získať 80,23 percenta hlasov.

Hlavná protikandidátka, učiteľka Svetlana Cichanovská, mala dostať 9,9 percenta. Opozícia v krajine však verí, že voľby boli zmanipulované. Už krátko po vyhlásení prvých výsledkov vyšli bieloruskí občania v hlavnom meste Minsk do ulíc, kde sa stretli s poriadkovou políciou. Zadržaných malo byť v prvý deň vyše 200 ľudí.

Lukašenko včera reagoval na protestujúcich a označil ich za ovce ovládané zo zahraničia – z Česka, Poľska a Veľkej Británie. „Varoval som, že tu nebude žiadny majdan bez ohľadu na to, ako veľmi si to niekto praje,“ zdôraznil prezident.

Odsúdenie násilia

Na súčasné protivládne protesty v Bielorusku reagovali aj slovenskí politici a politické strany. Koaličná Sloboda a solidarita vyjadrila na sociálnej sieti podporu bieloruskej opozícii a zároveň znepokojenie nad priebehom a výsledkami volieb.

„Je neprijateľné, aby sa v Bielorusku posielali za mreže politickí oponenti a občania slobodne vyjadrujúci názor. Vyzývame bieloruského prezidenta, aby rešpektoval základné princípy demokracie,“ napísal Ivan Korčok, minister zahraničných vecí.

PROTI POLITICKÝM OPONENTOM SA SILOU NEZASAHUJE ‼️ Strana Sloboda a Solidarita vyjadruje obrovské znepokojenie priebehom…

Posted by Sloboda a Solidarita on Monday, August 10, 2020

Poslankyňa Jana Žitňanská z vládnej strany Za ľudí sa zúčastnila protestu „proti zásahu silových zložiek voči demonštrantom, zneužitiu základného práva voliť a byť volený a prenasledovaniu politických oponentov, novinárov a občianskych aktivistov v Bielorusku“ pred bieloruským veľvyslanectvom v Bratislave.

SLOBODA PRE BIELORUSKODnes som sa pri Veľvyslanectve Bieloruskej republiky zúčastnila na tichom proteste proti zásahu…

Posted by Jana Žitňanská on Monday, August 10, 2020

Ľahko sa kritizuje?

Svoju nespokojnosť s priebehom volieb a následnej policajnej reakcie voči demonštrantom vyjadril aj europoslanec Michal Šimečka z mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko. Včera na bieloruskom veľvyslanectve bol odovzdať list, v ktorom žiada bieloruskú vládu o ukončenie násilia zo strany polície či prepustenie zadržaných protestujúcich.

„Dúfam, že situácia v Bielorusku nenaberie tragické smerovanie. Ďalšie represie a porušovanie základných ľudských práv môžu mať pre režim nepríjemné dopady, napríklad v oblasti spolupráce s EÚ v rámci tzv. Európskeho partnerstva,“ napísal europoslanec.  

Falšovanie volieb a krvavé násilie proti pokojným demonštrantom nemá v súčasnej Európe čo hľadať. Dnes som preto na…

Posted by Michal Šimečka • Progresívne Slovensko on Monday, August 10, 2020

Odsudzujúc postup bieloruskej vlády analytik a čestný predseda strany Socialisti.sk Eduard Chmelár zároveň kritizoval progresívcov – konkrétne prezidentku Zuzanu Čaputovú a Michala Šimečku. Vadí mu, že sa vraj nevyjadrujú k policajnému násiliu v Spojených štátoch.

„Ľudské práva sú bezcenné, ak ich nechápeme univerzálne, ak si z nich vyberáme hrozienka a pri bezpráví svojich spojencov klopíme uši. Lukašenkov režim je odsúdený na zánik, obrátil sa mu chrbtom celý svet, dokonca aj Moskva. Kritizovať ho dnes je už lacné. Ale ak zatvárate oči pred tým, čo sa deje v kolíske modernej demokracie, poklonkujete najmocnejším a ešte sa tvárite ako bojovníci za ľudské práva… no, to je už taký progresivizmus karpatského typu,“ hovorí analytik.

PROGRESIVIZMUS KARPATSKÉHO TYPUNaozaj som fascinovaný, ako takmer tri mesiace po tom, čo v Spojených štátoch mlátia…

Posted by Eduard Chmelár on Monday, August 10, 2020

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

20

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

Najnovším ohniskom nového variantu vírusu je domov dôchodcov v meste Houthuls a dve školy v Antverpách. Nový variant koronavírusu, ktorý prvýkrát zistili vo Veľkej Británii, sa čoraz viac šíri v Belgicku. "Tento variant sa usadil v našej krajine,"..

Odoberajte náš newsletter