Prezidentské voľby v Bielorusku so sebou priniesli obvinenia z ich manipulácie, ako aj protesty, voči ktorým tvrdo zakročila miestna polícia. Oficiálny víťaz volieb, súčasný prezident Alexander Lukašenko, obvinil demonštrantov, že sú ovce riadené zo zahraničia. Viacerí slovenskí politici odsúdili policajné násilie a žiadajú, aby Bielorusi mohli slobodne vyjadriť svoj názor.
Súčasný bieloruský prezident Alexander Lukašenko zvíťazil v prezidentských voľbách, ktoré sa v krajine konali 9. augusta v nedeľu. Prezident, ktorý je na čele krajiny už 26 rokov a označuje sa za posledného diktátora v Európe, mal získať 80,23 percenta hlasov.
Hlavná protikandidátka, učiteľka Svetlana Cichanovská, mala dostať 9,9 percenta. Opozícia v krajine však verí, že voľby boli zmanipulované. Už krátko po vyhlásení prvých výsledkov vyšli bieloruskí občania v hlavnom meste Minsk do ulíc, kde sa stretli s poriadkovou políciou. Zadržaných malo byť v prvý deň vyše 200 ľudí.
Lukašenko včera reagoval na protestujúcich a označil ich za ovce ovládané zo zahraničia – z Česka, Poľska a Veľkej Británie. „Varoval som, že tu nebude žiadny majdan bez ohľadu na to, ako veľmi si to niekto praje,“ zdôraznil prezident.
Odsúdenie násilia
Na súčasné protivládne protesty v Bielorusku reagovali aj slovenskí politici a politické strany. Koaličná Sloboda a solidarita vyjadrila na sociálnej sieti podporu bieloruskej opozícii a zároveň znepokojenie nad priebehom a výsledkami volieb.
„Je neprijateľné, aby sa v Bielorusku posielali za mreže politickí oponenti a občania slobodne vyjadrujúci názor. Vyzývame bieloruského prezidenta, aby rešpektoval základné princípy demokracie,“ napísal Ivan Korčok, minister zahraničných vecí.
Poslankyňa Jana Žitňanská z vládnej strany Za ľudí sa zúčastnila protestu „proti zásahu silových zložiek voči demonštrantom, zneužitiu základného práva voliť a byť volený a prenasledovaniu politických oponentov, novinárov a občianskych aktivistov v Bielorusku“ pred bieloruským veľvyslanectvom v Bratislave.
Ľahko sa kritizuje?
Svoju nespokojnosť s priebehom volieb a následnej policajnej reakcie voči demonštrantom vyjadril aj europoslanec Michal Šimečka z mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko. Včera na bieloruskom veľvyslanectve bol odovzdať list, v ktorom žiada bieloruskú vládu o ukončenie násilia zo strany polície či prepustenie zadržaných protestujúcich.
„Dúfam, že situácia v Bielorusku nenaberie tragické smerovanie. Ďalšie represie a porušovanie základných ľudských práv môžu mať pre režim nepríjemné dopady, napríklad v oblasti spolupráce s EÚ v rámci tzv. Európskeho partnerstva,“ napísal europoslanec.
Odsudzujúc postup bieloruskej vlády analytik a čestný predseda strany Socialisti.sk Eduard Chmelár zároveň kritizoval progresívcov – konkrétne prezidentku Zuzanu Čaputovú a Michala Šimečku. Vadí mu, že sa vraj nevyjadrujú k policajnému násiliu v Spojených štátoch.
„Ľudské práva sú bezcenné, ak ich nechápeme univerzálne, ak si z nich vyberáme hrozienka a pri bezpráví svojich spojencov klopíme uši. Lukašenkov režim je odsúdený na zánik, obrátil sa mu chrbtom celý svet, dokonca aj Moskva. Kritizovať ho dnes je už lacné. Ale ak zatvárate oči pred tým, čo sa deje v kolíske modernej demokracie, poklonkujete najmocnejším a ešte sa tvárite ako bojovníci za ľudské práva… no, to je už taký progresivizmus karpatského typu,“ hovorí analytik.
— JOR
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]
ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO
Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.
Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy.
Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet,
prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.
Prispejte nám transparentne (IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)