Rusi budú považovať každú raketu za možný jadrový útok. Odpovedať chcú rovnako

Z ľavej strany: Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, Vladimír Putin a ruský minister obrany Sergej Šojgu (Zdroj: SITA)

Rusko vo svojom oficiálnom armádnom denníku potvrdilo prísnu doktrínu obrany vlastného štátu. Oznámilo v ňom totiž, že vypálenie akejkoľvek balistickej rakety na svoje územie bude preventívne považovať za jadrový útok, na ktorý odpovie rovnakým metrom – aktiváciou vlastných atómových zbraní.

Do akej miery je nekompromisná obrana vlastného teritória legitímna a kde leží hranica, za ktorou môže narobiť viac škody ako osohu? Zrejme aj otázky tohto typu vyvoláva najnovšie tvrdenie vysokých armádnych predstaviteľov Ruskej federácie.

Generálmajor Andrej Sterlin a plukovník Alexander Chriapnin totiž v nedávnom vydaní armádneho denníka Krasnaya zvezda (Červená hviezda) uviedli, že Rusko bude v prípade raketového útoku na svoje územie odpovedať aktiváciou jadrových zbraní. Dôvodom je to, že v praxi nemožno jednoznačne určiť, či k nim prilieta raketa konvenčného alebo jadrového typu.

„Akákoľvek útočná raketa bude považovaná za raketu s jadrovou hlavicou. Informácie o vypustení rakety budú automaticky odovzdané ruskému vojensko-politickému vedeniu, ktoré v závislosti na meniacu sa situáciu určí rozsah odvetnej akcie zo strany (ruských) jadrových síl,“ uvádza sa v texte.

Nadväznosť na predošlý dokument

Agentúra AP v tejto súvislosti pripomína, že článok sa nesie v duchu línie júnového dokumentu o ruskej politike jadrového odstrašovania, ktorý odklepol aj prezident Vladimír Putin. Rusi sú v jeho zmysle pripravení použiť jadrové zbrane aj v reakcii na konvenčný útok, ktorý bude ohrozovať „samotnú existenciu štátu“.

Dokument tiež dodáva, že krajina môže použiť jadrový arzenál aj v tom prípade, ak obdrží dôveryhodné informácie o vypustení balistických rakiet na ruské územie a taktiež na územie jeho spojencov. Takisto bude rovnako konať pri napadnutí dôležitých vojenských a vládnych zariadení, ktorých ochromenie by znamenalo znemožnenie jadrovej odvety.

Prostriedkov na to majú dostatok

Rusko je momentálne najväčšou jadrovou mocnosťou na svete, ktorá disponuje jadrovými hlavicami o počte zhruba 6 800 kusov. Ich množstvo však, podobne ako v iných častiach sveta, v súlade so stratégiou jadrového odzbrojovania, kontinuálne klesá.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

11

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...