Ľudská tuposť nepozná hraníc, reaguje Matovič na rasistický text schvaľujúci smrť 11 Rómov v Česku

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Český internetový server Vlastenecké noviny ospevoval smrť 11 Rómov, ktorí zomreli pri víkendovej tragédii v moravskosliezskom meste Bohumím v súvislosti s požiarom bytovky. Ak vraj uhynie premnožený parazit, nie je to škoda. Na rasistický článok reagoval aj náš predseda vlády. Podľa Igora Matoviča ľudská tuposť nepozná hraníc.

Českom v priebehu víkendu otriasol jeden z najtragickejších podpaľačských útokov vôbec. V meste Bohumín v Moravskosliezskom kraji totiž prišlo pri úmyselne založenom požiari paneláku o život 11 ľudí. Kľúčovú úlohu tu hrali osobné nezhody a páchateľ, ktorý sa krátko po incidente k činu priznal, je už v rukách polície.

Smútok však nebol jedinou emóciou, ktorá sa po tragédii dostala na povrch. Už niekoľko hodín je u našich západných susedov totiž intenzívne diskutovaný aj rasistický text portálu Vlastenecké noviny, ktorý smrť 11 obyvateľov bytovky adoruje. Tých nazýval aj ako „premnožený parazit“.

11 kusov, tri mláďatá

„V jednom byte sa nachádzalo až jedenásť kusov cigánov, ktorí to už majú za sebou. Úspešne dosiahli finále života, prešli cieľovou páskou. Tri zhorené mali byť cigánskej mláďatá, päť ďalších sa malo ako rozumu zbavených, pokiaľ nejaký niekedy mali, vrhnúť skokom z okna z 12. poschodia,“ píše autor podpísaný ako Antonín Speibel. Pravdepodobne však ide o vymyslené meno, podobne ako v iných prípadoch Vlasteneckých novín.

Portál idnes.cz pripomína, že hlavnou postavou servera je istý Radek Velička, ktorý podľa informácií webu Manipulátoři.cz žije v Příbore. Velička je podpísaný napríklad pod článkom o premiérovi Andrejovi Babišovi z tohtoročného marca s titulkom: „Bude sviňa visieť? Nájde sa hrdina k poprave zmrda Babiša?“.

Česká polícia už koná

Uverejnenými myšlienkami sa už zaoberajú aj české orgány činné v trestnom konaní. Na Twitteri to potvrdila česká polícia a tiež zdôraznila, že podobným prípadom venujú absolútnu pozornosť a že robia maximum pre ich objasnenie. „V internetovom prostredí sme iba vlani riešili cez 8-tisíc trestných činov,“ uvádza sa.

Tragédia v Česku a takisto aj rasistický text Vlasteneckých novín mal presah aj do najvyšších politických kruhov na Slovensku. Premiér Igor Matovič na margo článku napísal, že „ľudská tuposť nepozná hraníc“ a zaželal pozostalým tragédie v Bohumíne úprimnú sústrasť.

Ľudská tuposť nepozná hraníc.#ÚprimnúSústrasťBohumín

Posted by Igor Matovic on Sunday, August 9, 2020

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

9

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...