Arabské krajiny Perzského zálivu podporujú predĺženie zbrojného embarga proti Iránu

Vlajka Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive (Zdroj: SITA)

Šesť arabských krajín Perzského zálivu napriek interným sporom iba dva mesiace pred ukončením platnosti schválilo predĺženie zbrojného embarga Organizácie Spojených národov (OSN) proti Iránu.

Rada pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC) v nedeľu zaslala Bezpečnostnej rade OSN list, v ktorom vyslovila podporu pre rozšírenie zbrojného embarga. Takáto sankcia Iránu zabráni v zahraničných nákupoch zbraní. Týka sa to predovšetkým stíhačiek, tankov a vojnových lodí.

GCC pozostáva zo sexteta štátov – Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov. Organizácia tvrdí, že Irán neprestal v ozbrojených zásahoch v susedných krajinách, či už priamo alebo prostredníctvom hnutí a skupiniek ozbrojených a vycvičených Iránom.

Zbrane a vojenské zložky Iránu sa opakovane objavujú v Jemene, kde koalícia Saudskej Arábie bojuje proti tamojším rebelom. Irán popiera, že vyzbrojuje jemenských povstalcov. GCC však v liste uvádza, že Irán vyzbrojuje bojovníkov Hizballáhu v Libanone a Sýrii a údajne poskytuje zbrane šiitským milíciám v Iraku a teroristickým organizáciám v Bahrajne, Kuvajte a Saudskej Arábii.

Iránsky hovorca ministerstva zahraničných veci Abbás Músaví prostredníctvom štátnej televízie odsúdil list GCC a označil ho za “nezodpovedné vyhlásenie, ktoré slúži záujmom USA”. Krajiny Perzského zálivu kritizoval, že patria medzi najväčších kupcov zbraní v regióne a na svete, a to dokonca aj v období hospodárskej recesie spôsobenej pandémiou koronavírusu.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Na hraniciach medzi Indiou a Čínou nastali ľahšie strety

Na hraniciach medzi Indiou a Čínou nastali ľahšie strety

Pri severných hraniciach indického štátu Sikkim údajne opäť nastali strety medzi čínskymi a indickými jednotkami. Predstavitelia Indie ich však označili za „ľahký“ incident, ktorý bol medzičasom vyriešený. Informoval o tom spravodajský web BBC. Región Sikkim leží medzi Bhutánom..

Odoberajte náš newsletter