V Hongkongu zatkli prodemokratického mediálneho magnáta

Jimmy Lai (Zdroj: SITA)

Polícia v Hongkongu v pondelok zatkla mediálneho magnáta a prodemokratického aktivistu Jimmyho Laia a vykonala razie v sídle jeho vydavateľstva.

“Jimmy Lai je v súčasnosti zatknutý pre tajnú dohodu so zahraničnými mocnosťami,” uviedol na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter predstaviteľ jeho mediálnej skupiny a poradca Mark Simon. Sedemdesiatjedenročný podnikateľ je dosiaľ najprominentnejšia osoba zatknutá hongkonskými úradmi na základe nového bezpečnostného zákona, ktorý Peking v poloautonómnom území zaviedol v júni.

Laia, ktorý vlastní populárne noviny Apple Daily a pravidelne kritizuje čínsku autoritársku vládu a hongkonskú administratívu, zadržali uňho doma, odkiaľ ho odviedli do jeho spoločnosti Next Digital, kde viac ako sto policajtov vykonalo raziu. Podnikateľ bol vo vydavateľstve, ktoré vydáva spomenutý prodemokratický denník, dve a pol hodiny, potom ho polícia zase odviezla. Podľa Simona polícia prehľadala aj Laiov dom a dom jeho syna a zadržala viacero členov Next Digital.

Hongkonská polícia informovala, že pre podozrenia z porušenia spomenutého bezpečnostného zákona zatkli sedem ľudí vo veku 39 až 72 rokov. Polícia nevylúčila ďalšie zatknutia.

Laia už tento rok zatkli vo februári aj v apríli pre údajnú účasť na vlaňajších nepovolených protestoch. Okrem toho čelí obvineniam z účasti na nepovolenej vigílii zo 4. júna, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti 31. výročia masakry na Námestí nebeského pokoja v Pekingu. Podrobnosti o súčasných obvineniach Laia a ďalších z tajnej dohody so zahraničím zatiaľ nie sú známe.

Zákon o národnej bezpečnosti začal v Hongkongu platiť 30. júna. Zákon zakazuje snahy o odtrhnutie sa, podvratnú a teroristickú činnosť a tiež zahraničné zasahovanie. Vo všeobecnosti je však považovaný aj za prostriedok na potlačenie disentu po masívnych protivládnych protestoch, ktoré sa v meste minulý rok konali niekoľko mesiacov. Maximálny trest za vážne porušenie zákona je doživotie vo väzení.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter