Britskí akademici sa boja vyjadrovať svoje názory, najmä pravicoví, vyplýva zo štúdie

Budova univerzity v Cambridge - Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Akademická sloboda v Spojenom kráľovstve dostáva zabrať. Podľa najnovšej štúdie sa tamojší pravicoví akademici boja vyjadrovať svoje skutočné postoje až dvakrát viac ako ich centristickí a ľavicoví kolegovia. Stretávajú sa totiž s nepriateľskými a surovými reakciami, a tak mnohí siahajú k autocenzúre.

O okliešťovaní akademickej slobody v západnom svete sa hovorí už dlhšie. Svetlo sveta však v uplynulých dňoch uzrela štúdia, ktorá tento fenomén, týkajúci sa najmä konzervatívnych a pravicových pedagógov, potvrdzuje.

Reč je o dokumente pravicového think tanku Policy Exchange, ktorý vychádza z prieskumu verejnej mienky spoločnosti YouGov, ktorý sa uskutočnil na vzorke 820 akademikov, či už aktívne pôsobiacich alebo na dôchodku.

Podľa zistení pravicoví výskumníci, respektíve 32 % z nich, radšej verejne nedáva najavo svoje politické názory, či už vo výučbe alebo pri výskume. Podobe sa však správajú aj akademici s centristickými (15%) a ľavicovými (15%) názormi. Háklivé sú pritom predovšetkým témy ako Brexit, protiteroristické iniciatívy či práva transexuálov.

Agresívne a nepriateľské správanie

Zainteresovaní tvrdia, že sa pri publikovaní svojich skutočných názorov stretli s agresívnym, surovým či otvorene nepriateľským správaním zo strany svojich kolegov. Problém sa opäť týka najmä pravičiarov, no želanú slobodu nemajú ani centristi a ľavičiari.

Predmetná štúdia de facto vo veľkej miere odráža celkový posun politických preferencií v univerzitnom svete. Kým napríklad v roku 1964 35 % akademikov volilo konzervatívcov a 47 % labouristov, v roku 2017 sa už k pravicovým stranám prihlásilo len 20 % akademikov, zatiaľ čo 75 % dalo svoje hlasy ľavicovým stranám.

Radikálni sú najmä mladí

S ohľadom na značnú konkurenciu a úzky počet pracovných miest v akademickej sfére politická diskriminácia výrazne obmedzuje možnosti pravicovo orientovaných bádateľov získať a udržať si miesto. Podľa think tanku diskriminácia na základe politických preferencií prispieva k citeľnej strate rozmanitosti názorov na školách.

Pozitívnym výsledkom štúdie je ale tá skutočnosť, že relatívne malý počet akademikov by podporil iniciatívy za vyhadzov ich kolegu s odlišným názorom. Podľa zistení ide o 6 až 13 % opýtaných, pričom najradikálnejší sú v tomto ohľade najmä mladí vyučujúci.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter