Nielen sklo a betón. Aj moderná architektúra môže byť krásna

Internáty univerzity Yale (Zdroj: Facebook)

Gotické katedrály, renesančné kaštiele či barokové paláce. Nejeden človek si povzdychne, že takéto budovy už dnes nestavajú a nám ostáva len obdivovať takéto pamiatky v rámci našich ciest po Slovensku alebo po svete. Aj keď to dnes skutočne nie je bežné, stavbám opierajúcim sa o tradičné architektonické prvky a materiály ešte neodzvonilo.

Napriek mnohým fanúšikom modernej architektúry, existuje aj veľa ľudí, ktorým sa cnie za novostavbami v klasickom štýle. Takých, v akých žili naši predkovia pár storočí dozadu. Niektorým ľuďom zase imponuje napríklad vzhľad kostolov či palácov, ktoré tvorili ruky našich predkov, odzrkadľujúc výnimočnosť a osobitnosť jednotlivých národov a kultúr.

Aj z toho dôvodu vám predstavíme niekoľko vcelku moderných stavieb, ktoré ešte nezanevreli na klasické proporcie, kupoly, šikmé strechy či výzdobu. Tieto budovy nájdeme po celom svete a mohli by poslúžiť aj ako inšpirácia pre dnešných architektov, ktorých tvorba sa často dá zhrnúť do štyroch slov: „Kocka, obdĺžnik, sklo a betón.“

Swaminarayan Akshardham – India

Našu cestu začneme v exotickej Indii, ktorej hlavné mesto Naí Dillí (Nové Dillí) sa môže popýšiť hinduistickým chrámom Swaminarayan Akshardham. Ide o stavbu dokončenú a vysvätenú v roku 2005.

Chrám v sebe zahŕňa rôzne tradičné indické architektonické štýly a je postavený bez pomoci ocele alebo betónu. Materiálom chrámu je ružový pieskovec z Radžastanu a kararský mramor z Talianska. V súčasnosti ide o najväčší hinduistický chrámový komplex na svete.

Zdroj: Wikipedia

Katedrála spásy národa – Rumunsko

Táto cirkevná stavba v súčasnosti rastie v rumunskom hlavnom meste Bukurešť a je prezývaná aj Národná katedrála. Stavaná je v novobyzantskom slohu, ktorý je historizujúcim slohom popularizovaným v 19. storočí. Zároveň sa v chráme a jeho okolí odzrkadľujú rôzne architektonické prvky zo všetkých častí Rumunska.

Stavba začala v roku 2010 a chrám bol vysvätený v roku 2018, aj keď oficiálne stále nie je dokončený. Na prvej svätej omši sa zúčastnilo okolo 55-tisíc ľudí. Samotná katedrála má vnútornú kapacitu 10-tisíc ľudí. Pre porovnanie, do Dómu svätej Alžbety, najväčšieho kostola na Slovensku, sa zmestí 5-tisíc osôb.  

Zdroj: Wikipedia
Vizualizácia dokončeného komplexu (Zdroj: Facebook)

Katedrála ozbrojených síl – Rusko

Neďaleko Moskvy v meste Kubinka dokončili v tomto roku monumentálnu katedrálu pre ruské ozbrojené sily. Stavba vznikla pri príležitosti 75. výročia víťazstva nad nacizmom. Na území katedrály sa nachádza tiež tzv. Cesta pamäti, ktorá pripomína účastníkov druhej svetovej vojny.

Ide o tretí najväčší pravoslávny chrám v krajine, pričom jeho výška dosahuje 95 metrov. V chráme sa plánovala inštalácia mozaiky s predstaviteľmi ruskej vlády vrátane prezidenta Vladimíra Putina, nakoniec však k tomu nedošlo.

Zdroj: Wikipedia

Akademický internát univerzity Yale – Spojené štáty

V roku 2017 bola dokončená stavba dvojice nových ubytovacích komplexov pre študentov americkej univerzity Yale. Tzv. internát Pauliho Murraya a internát Benjamina Franklina tvorí komplex stavieb na trojuholníkovom pôdoryse.

Ide o univerzitný gotický štýl, ktorý bol obľúbený za veľkou mlákou počas 19. a prvej polovice 20. storočia. Stavali sa v ňom najmä budovy univerzít a internátov, pričom čerpal inšpiráciu z anglickej gotiky.

Zdroj: Facebook

Múzeum umenia Kantonskej opery – Čína

V čínskej provincii Guangdong (mesto Fo-šan) nájdeme múzeum Kantonskej opery, dokončené v roku 2016. Komplex budov je postavený v tradičnej lingnanskej architektúre za pomoci moderných stavebných postupov.

Stavby v sebe obsahujú vrátane moderných vkladov, napríklad aj tradičné vyrezávané ornamenty z dreva, tehly a kameňa či hlinené sochy. Celý komplex má navodiť atmosféru tradičnej lingnanskej záhrady.

Zdroj: Facebook

Parkview square – Singapur

Aj mrakodrap môže byť postavený v klasickom štýle. Svoje o tom vie singapurská stavba nazvaná Parkview square, ktorú dokončili v roku 2002. Mrakodrap je postavený v štýle Art Deco, ktorý bol populárny v prvej polovici 20. storočia.

Mrakodrap má výšku 144 metrov a pred ním sa rozprestiera námestie, ktoré vraj pripomína výhľad z Benátok. Okolo neho sú tiež osadené bronzové podobizne významných ľudí, ako napríklad Mozart, Isaac Newton, Albert Einstein, Shakespear alebo Platón.

Zdroj: Wikipedia

Nový trh – Nemecko

Mnohé nemecké mestá zažili masívnu spúšť počas druhej svetovej vojny, ako aj počas následnej socialistickej výstavby. Skaza neobišla ani historické centrum Drážďan, ktoré bolo skoro celé zničené počas spojeneckého bombardovania.

Opätovnú výstavbu centrálneho námestia, známeho ako Nový trh (Neumarkt), spomalila vláda komunizmu, ktorá na mieste postavila niekoľko budov v socialistickom realizme. K začiatku obnovy Nového trhu v historizujúcom štýle došlo začiatkom 21. storočia, pričom väčšina námestia je k dnešnému dňu dokončená.

Zdroj: Facebook

Dickies aréna – Spojené štáty

Americké mesto Fort Worth v štáte Texas sa môže pochváliť športovým štadiónom (Dickies arena) v štýle Art Deco. Dokončený bol v novembri roku 2019 a je to ďalšia ukážka toho, že aj také stavby, akými sú štadióny, dokážu mať svoje čaro.

V podobnom štýle je dokonca postavený aj priľahlý parkovací dom. Ten je ozdobený rôznymi dekoráciami a mozaikami.

Zdroj: Facebook
Zdroj: Facebook

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

27

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ani USA, ani Rusko. Za Lukašenka sa postavil až Danko

Ani USA, ani Rusko. Za Lukašenka sa postavil až Danko

KOMENTÁR Hoci zdiskreditovaného bieloruského predáka Alexandra Lukašenka odpísali de facto všetci významnejší hráči, môže sa radovať symbolickej podpore zo Slovenska. Líder SNS Andrej Danko totiž vyhlásil, že tento prezident má legitímne právo vládnuť a spochybnil relevanciu jeho kritiky...

Sexuálna kauza jednej knihy

Sexuálna kauza jednej knihy

KOMENTÁR ANTONA CHROMÍKA Viacerých možno prekvapilo vyhlásenie otcov arcibiskupov Oroscha a Bobera na knihu Láske sa treba učiť,..