Kiskovi pokus o tretiu verziu SDKÚ nevyšiel. Strane Za ľudí zostáva zlá a horšia možnosť

Z ľava: Miroslav Kollár, Veronika Remišová a Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Najmenšiu koaličnú stranu Za ľudí dnes v súvislosti s voľbou predsedu nový začiatok nečaká. Či už s Veronikou Remišovou alebo Miroslavom Kollárom, jej hlavnou úlohou bude dohrať zvláštne pôsobenie na politickej scéne so cťou. Šanca na oživenie ducha SDKÚ po Radoslavovi Procházkovi tak nevyšla ani Kiskovi. Pre stranu Za ľudí už zostáva len pokračovať ako samostatná ministrana, splynúť s iným subjektom alebo dúfať, že sa voličom Matoviča minie trpezlivosť.

Koaličná strana Za ľudí si bude v nasledovných hodinách voliť svojho nového kormidelníka. Bez ohľadu na to, ako súboj medzi Veronikou Remišovou a Miroslavom Kollárom dopadne, už teraz možno predpokladať, že pád tohto politického projektu to výraznejšie nezastaví.

Dôvodom je aj to, že dopyt po jeho existencii neexistoval už v prvopočiatkoch, teda minimálne nie taký, o akom snívali jeho protagonisti. Súčasná doba totiž nepraje nudným centristickým, vyhranene euroatlantickým, kvázi-pravicovým projektom, ktoré polovicu agendy stavajú na vyhraňovaní sa proti Smeru a nakoniec namiesto ambície osloviť všetkých neoslovia nikoho.

SDKÚ: Časť tretia?

Stratégia zamerať sa na stredopravého mestského voliča, profilovať sa ako strana odborníkov a pritom veľmi neprovokovať v kultúrno-etických otázkach bola pochopiteľným lákadlom. SDKÚ Mikuláša Dzurindu sa totižto s týmto prístupom dlho darilo byť bezkonkurenčným lídrom pravej polovice politického spektra.

Napodobniť úspechy SDKÚ sa (aj s niektorými jej ľuďmi) pokúsil Radoslav Procházka so stranou Sieť, čo nakoniec však skončilo jeho kolosálnou porážkou a trpkým odchodom z politiky. Nezopakovať si osud Siete mohli „zaľudia“ vďaka Andrejovi Kiskovi. Ten totiž dokázal deficit projektu doplniť výraznou popularitou svojej osoby, pričom mu aj prialo všeobecné verejné rozhorčenie po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Aj za účasti Andreja Kisku však dokázala strana preliezť do Národnej rady len s odretými ušami. Myslieť si, že sa jej to podarí opäť, či už s Kollárom alebo Remišovou na čele, je vierou v zázraky alebo prvotriednym politickým analfabetizmom.

Zlá a horšia možnosť

Je síce pravda, že strana na čele s Veronikou Remišovou má o niečo vyšší preferenčný potenciál ako s menej známym Miroslavom Kollárom. Ale aj tak bude Za ľudí skôr bojovať o štátny príspevok ako o parlamentné miestenky. Na ten bude mať Za ľudí nárok po prekročení hranice 3 %.

Kollár je však otvorenejší k spájaniu sa s inými politickými subjektami, čo by teoreticky na papieri umožnilo strane existovať aj nasledujúce roky, napr. v akejsi novej koalícii s Progresívnym Slovenskom a stranou Spolu.

Problémom je, že silnejšie Progresívne Slovensko, na čele s Irenou Bihariovou, o toto spojenectvo nemusí mať záujem z taktických a aj z ideologických dôvodov. A fúzia iba s menšou a o hodnotovo bližšou stranou Spolu jej pomôže asi ako mŕtvemu kabát.

Suma sumárum. Ak by sme mali značku Za ľudí vídavať na politickej mape aj naďalej, z pohľadu strany jej ostávajú dve stratégie. Tá zlá a horšia. Ktorá je ktorá, už necháme na uvážení čitateľa.

Poslednou teoretickou alternatívou je možnosť, že sa mnohí voliči tak presýtia Matovičového emocionálneho populizmu, že dajú prednosť nudným, no naoko stabilnejším a kompetentnejším„zaľuďom“. Čo, úprimne, pri všetkých excesoch z jeho strany, nie je možné úplne vylúčiť. Aj keď…

— Peter Števkov/Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

30

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...