NASA ide rušiť „rasistické“ prezývky vesmírnych objektov. Vraj sú škodlivé pre vedu

Galaxie Siamské dvojičky (Zdroj: Wikipedia)

Eskimácka hmlovina či galaxie Siamské dvojičky? Tieto názvy sú podľa NASA urážlivé či rasistické a nebudú už používané. Organizácia sa rozhodla preveriť názvy či prezývky vesmírnych objektov, ktoré potenciálne nezapadajú do ich agendy rozmanitosti, inklúzie a rovnosti. Podľa vedenia NASA totiž takéto mená poškodzujú vedu a sú škodlivé.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa rozhodol, že prestane používať prezývky niektorých vesmírnych objektov – sú vraj urážlivé.

Podľa organizácie vedci niekedy používajú neoficiálne názvy pre vesmírne objekty, ktoré „nie sú len necitlivé, ale aj aktívne škodlivé“. Organizácia preto plánuje tieto prezývky preskúmať podľa svojej zásady „diverzity, rovnosti a inklúzie“.

Čo je rasistické?

Prvou obeťou boja za rovnoprávnosť bude Hmlovina NGC 2392, prezývaná aj Eskimácka hmlovina. V Spojených štátoch, ako aj v Kanade, sa pojem Eskimák stále častejšie považuje za koloniálny či dokonca rasistický názov, NASA preto nebude túto prezývku už používať.

Eskimák je názov, ktorý sa používa pre domorodé kmene v Kanade, Aljaške a Grónsku, najmä pre skupiny Inuitov a Jupikov. Samotný pôvod daného slova je pravdepodobne prevzatý z jazyka domorodých Montagnaisov a ide o exonym pre domorodú populáciu.

Ďalšia prezývka, ktorá nie je podľa NASA vhodná, sú Siamské dvojičky. Označuje sa tak dvojica galaxií NGC 4567 a NGC 4568 (niekedy prezývané aj Motýlie galaxie), ktoré sa nachádzajú v kope galaxií Panna.

Tento názov si vyslúžili preto, lebo vyzerajú, akoby boli spojené. Galaxie sa totiž rútia oproti sebe a sú v procese prieniku.

Ubližuje to vede

Aj keď si vraj NASA uvedomuje, že pre širokú verejnosť sú prezývky niektorých objektov ďaleko priamočiarejšie ako vedecké názvy, vedenie organizácie má za to, že „tieto naoko neškodné prezývky môžu byť škodlivé a môžu ubližovať vede“.

NASA teraz spolu s „odborníkmi na diverzitu, inklúziu a rovnosť“ plánuje preveriť aj ďalšie názvy či prezývky. Podľa organizácie totiž veda stojí na rôznorodých príspevkoch a zároveň pomáha všetkým ľuďom, preto ju musia spraviť čo najviac inkluzívnou.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

11

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...