Soták je jediný, kto kričí, vraví Heger. Zväz zamestnávateľov oponuje a píše o štátnej šikane jeho firmy

Minister financií Eduard Heger (Zdroj: SITA)

Pokračuje spor, do ktorého sa minister financií Eduard Heger (OĽaNO) dostal s predsedom Klubu 500 Vladimírom Sotákom. Druhý menovaný totiž nešetrí kritikou na adresu vládnych opatrení na pomoc zamestnávateľom, ktoré sú podľa neho nedostatočné. Heger ho varoval, že môže začať preverovať Sotákovu podnikateľskú minulosť a dodal, že je šéf Klubu 500 vraj jediný zo zamestnávateľov, kto „kričí“. To však nie je pravda. Dôkazom je reakcia predstaviteľov Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ).

„Ak chce vykopať vojnovú sekeru, nech sa páči. Ale potom sa môžeme bližšie pozrieť na jeho firmu, na jeho minulosť a povedať si, aká je jeho kredibilita,“ uviedol Heger v nedávnom rozhovore pre denník SME a reakcia Klubu 500 na seba nenechala dlho čakať.

Zamestnávatelia združení v Klube 500 v odpovedi na slová ministra financií uviedli, že sú znepokojení. „Je šokujúce, že namiesto konštruktívnej spätnej väzby dostávame veľmi vážne verejné vyhrážky zaváňajúce kriminalizáciou a prenasledovaním,“ povedal Jozef Dušan Hric, podpredseda Klubu 500, ktorého stanovisko podporujú všetci významní zamestnávatelia združení v tejto organizácii.

Bránia sa aj Železiarne Podbrezová, ktoré riadi Soták. Predstavenstvo jeho akciovej spoločnosti považuje za neprípustné, aby sa podpredseda vlády a minister financií verejne vyhrážal predsedovi predstavenstva a generálnemu riaditeľovi Vladimírovi Sotákovi preverovaním jeho minulosti a firmy.

Sotákova akciovka považuje členov vlády za verejných činiteľov, ktorí sú podľa Železiarní Podbrezová povinní znášať aj tvrdšiu kritiku, hlavne keď je oprávnená.

Soták nie je jediný, kto „kričí“

Podľa Hegera je Sotákov Klub 500 jedinou spomedzi zamestnávateľských organizácií, ktorá vraj „kričí“ a sťažuje sa na opatrenia prijímané štátom na pomoc zamestnávateľom. To však nie je pravda. Ozvali sa už aj predstavitelia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ).

AZZZ sa ohradila voči slovám Eduarda Hegera o tom, že ostatné zamestnávateľské organizácie v súvislosti so štátnou pomocou „nekričia“. Už v polovici júla asociácia upozorňovala na nedostatočnú výšku pomoci pre zamestnávateľov a varovala pred žalobami, ktoré niektorí jej členovia zvažujú podať na štát za chabé vládne opatrenia.

„Mnoho firiem sa napriek štátnej pomoci stále ocitá vo finančných problémoch. Ak podnikatelia niekoľko rokov svedomito platia dane, odvody, či iné poplatky a v čase krízy nedostanú adekvátnu pomoc, sú z tejto situácie pochopiteľne frustrovaní. Naším spoločným cieľom by malo byť zachovanie zamestnanosti v maximálnej možnej miere, o to viac, že hrozba krachu podnikov, a teda aj prepúšťania zamestnancov, ešte nikdy nebola taká vysoká a reálna. Sme prirodzene znepokojení s vývojom súčasnej situácie,“ vysvetľuje prezident AZZZ Tomáš Malatinský.

Nedostatočnú pomoc je už cítiť

AZZZ opakovane zdôrazňuje potrebu urýchleného konania a reálnej pomoci všetkým zamestnávateľom, ale konštatuje, že bohužiaľ sa tak stále nedeje. „Ako sa firmy s uvedenými opatreniami stotožnili, nám už teraz odzrkadľujú nelichotivé štatistiky ÚPSVaR, kde pribúdajú nezamestnaní. Je dôležité venovať sa popri ekonomickej pomoci aj zjednodušovaniu celého procesu podpory z hľadiska administratívy,“ upozorňujú zamestnávatelia združení v asociácii.

Firmy sledujú aktuálnu situáciu s plnou vážnosťou, preto je podľa AZZZ v tejto chvíli stále dôležité nepoľavovať a pokračovať v urgentnom prijímaní ďalších opatrení.

„Naše pripomienky a argumenty tlmočíme kompetentným na spoločných rokovaniach alebo formou oficiálnych listov. Situácia nie je pre nikoho jednoduchá, je potrebné sa však vrátiť za rokovací stôl, mať pravidelné stretnutia, a nie riešiť takúto vážnu problematiku odkazmi cez médiá. Vždy sme argumentovali na základe faktov, nie emócií, preto konštruktívnu kritiku by mali štátni predstavitelia zniesť,“ zdieľa Malatinský názor predstavenstva Sotákových Železiarní Podbrezová.

AZZZ v reakcii na Hegerove útoky voči Sotákovi uviedla, že nepovažujeme za šťastné, ak sa na kritické názory zamestnávateľov reaguje hrozbou zo strany štátnej moci. „Zásadne odmietame štátnu šikanu, kde na základe vyjadrenia názoru môže mať firma alebo zástupcovia firiem sankcie“, dodal prezident AZZZ.

Dodajme, že Vladimír Soták pracuje v Železiarňach Podbrezová od roku 1979 a prešiel za tú dobu mnohými pozíciami od podnikového štipendistu cez vedúce pozície až po predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

55

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...