Trump uznal vojnu v Iraku za najväčšiu chybu histórie. Palko: Je to ponaučenie, pri Rusku sa mediálna masáž opakuje

Donald Trump (Zdroj: SITA)

Americký prezident v pondelok skonštatoval, že rozhodnutie vyslať jednotky do oblasti Stredného východu bolo najväčšou chybou histórie USA. Podľa bývalého šéfa nášho rezortu vnútra Vladimíra Palka je to pravda a invázia do Iraku vraj spustila také katastrofy ako rozvoj Islamského štátu či migračnú krízu. Z Trumpovho vyhlásenia by sme si vraj mali brať ponaučenie, najmä v kontexte mediálnej masáže, aká dnes prebieha proti Rusku a ktorej svedkami sme boli v minulosti proti Iraku.

Šéf Bieleho domu Donald Trump poskytol začiatkom tohto týždňa rozhovor programu Axios vysielanému na televízii HBO. Vyjadroval sa v ňom nielen ku koronavírusu či blížiacim sa prezidentským voľbám, ale aj k zahraničnej politike jeho krajiny v minulosti.

Azda najzásadnejšia myšlienka, ktorú formálne najvplyvnejší muž sveta vyslovil, znela nasledovne: „Nikdy sme nemali ísť na Stredný východ. Rozhodnutie ísť na Stredný východ a dostať sa na Stredný východ bolo najväčšou chybou v histórii našej krajiny.“

Hoci toto vyjadrenie ostalo bez masívnejšej mediálnej odozvy, na Slovensku na neho a na jeho dôležitosť aj pre nás upozornil niekdajší minister vnútra za KDH Vladimír Palko a pridal k nemu niekoľko vlastných poznámok.

Najväčšia chyba v americkej histórii

„Áno. Vojenské angažovanie na Strednom východe, ktoré kulminovalo inváziou do Iraku v roku 2003, bolo skutočne najväčšou chybou v americkej histórii a pravdepodobne zatiaľ i v globálnej politike 21. storočia. Invázia, pri ktorej sa všetky vyhlasované dôvody pre ňu ukázali ako falošné, spustila reťaz udalostí, ktoré pokračujú do dnešných dní,“ píše konzervatívny expolitik.

Vypočítava, že ide napríklad o občiansku vojnu medzi šiitskými a sunnitskými radikálmi v Iraku, nárast vplyvu Iránu v Iraku, vznik teroristickej organizácie Islamský štát, emancipačné snahy Kurdov a v neposlednom rade aj množstvá utečencov putujúcich do Európy.

Médiá mlčia, aj tie naše, lebo vojnu podporovali

Podľa Palka sa snažili tamojšie médiá tento výrok obchádzať a pozornosť radšej presúvali na pasáže o koronavíruse. Dôvodom vraj môže byť to, že ide o tie isté médiá, ktoré toto vojenské ťaženie podporovali.

Citát sa však nedostal ani do pozornosti našich novinárov. „Hlavný slovenský mediálny prúd je ohľadne americkej politiky na Strednom východe na tom podobne ako americké médiá a americká politika. Veľké denníky a televízie na Slovensku tiež túto politiku podporovali. Aj väčšina politikov. Preto aj slovenskí vojaci šli na Stredný východ po boku Američanov,“ píše Palko o príčine v rovnakom duchu.

Snahu propagandistov zmaril sám americký prezident

„Je to obrovské ponaučenie. Obrovské. Keď si spomeniem na takmer jednoročnú mediálnu prípravnú masáž, na všetky ti heslá, že do Iraku sa musí ísť, že odmietať vojnu je populizmus, že naším angažovaním sa na Strednom východe dokážeme, že sme platnou súčasťou medzinárodného spoločenstva, že preukážeme zodpovednosť, atď. atď. … A potom príde iný americký prezident a povie, že to celé bola jedna katastrofa. A je ticho,“ pozastavuje sa človek, ktorý bol nedávno blízko kandidatúry na post predsedu KDH.

Čo si z toho vziať?

Toto ponaučenie by sme vraj mali využiť v momentoch, keď sa podobné pokušenia a mediálne masáže opakujú, ako napríklad dnes, v súvislosti s Ruskom. „Roky nás presviedčajú, že súčasná studená vojna s Ruskom je nevyhnutnosťou, lebo Rusko je vraj pre nás hrozbou,“ pokračuje a dodáva, že hoci dobre vieme, že Rusi nie sú „anjeli“ a nebol ním ani diktátor Saddám Husajn, reálnou hrozbou pre nás sa vraj stali až následky invázie do Iraku.

„A raz príde doba, keď si Ukrajina a Rusko síce ťažko a bolestne, ale nájdu cestu k zlepšeniu svojich vzťahov. Lebo súčasná situácia je úplne absurdná, čo si napokon všetci uvedomia, tak ako si uvedomujeme dnes absurdnosť toho, čo sa udialo na Strednom východe. A potom budú všetci podporovatelia eskalácie napätia medzi Západom (kam patríme) a Ruskom zrazu opäť ticho,“ uzatvára.

V pondelok poskytol americký prezident Donald Trump rozhovor televízii Axios. Reč bola o koronavíruse, Afganistane, aj…

Posted by Vladimír Palko on Wednesday, August 5, 2020

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

45

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...