Kamenický chce dať preverovať Finančnú správu pre zadržanie rekordnej zásielky drog

Pervitín zadržaný nitrianskou colnou správou (Zdroj: FB/Finančná správa SR)

V prípade zadržania 1,5 tony pervitínu slovenskými colníkmi je Finančná správa (FS) znepokojená mediálnymi informáciami, ktoré sa vraj snažia spochybňovať jej postup pri odhalení rekordnej zásielky drog z mája tohto roka. Exminister financií a podpredseda Smeru Ladislav Kamenický chce však podať návrh, aby sa práve pre tento prípad konal na Finančnej správe poslanecký prieskum.

V máji sa Finančnej správe (FS) SR podarilo zadržať skutočne rekordnú zásielku 1,5 tony pervitínu putujúceho z Mexika. Hodnota celej zásielky je podľa odhadu približne 300 miliónov eur, ale ak by sa droga dostala na čierny trh v jednorazových dávkach, tak by sa jej cena mohla vyšplhať až na 2 miliardy eur.

Slovensko však nebolo cieľovou destináciou a objavili sa úvahy, či nespravili colníci tak trochu chybu, keď tovar zadržali na našich hraniciach a nenechali ho prejsť ďalej s tým, že by to ohlásili kolegom v zahraničí, aby došlo k zadržaniu konečných príjemcov tejto obrovskej zásielky drog. Finančná správa to však odmieta.

„Finančná správa so znepokojením vníma mediálne informácie snažiace sa spochybňovať jej postup pri odhalení rekordnej zásielky drog v máji tohto roka. Rešpektujeme žiadosť prokurátora nezverejňovať ďalšie informácie k prípadu, preto sa k prípadu a tiež medializovaným informáciám vyjadríme až potom, keď to stav vyšetrovania umožní,“ píše FS v reakcii na špekulácie o zásahu.

Drogový kamión

Podľa Kamenického je však podstatou „kauzy drogový kamión“ čosi iné. „Podstatou kauzy Drogový kamión je, že prílišnou snahou colníkov pochváliť sa zadržaním historicky veľkej zásielky drog – 1,5 tony pervitínu v hodnote cca 2 miliárd eur – sa s najväčšou pravdepodobnosťou zmarila možnosť vystopovať príjemcov zásielky, a tým aj možnosť rozbiť gang, ktorý drogy distribuuje,“ myslí si podpredseda Smeru.

Práve s takýmto postojom colníci rázne nesúhlasia. „Finančná správa žiada médiá, aby sa do skončenia vyšetrovania zdržali ‚senzačných‘ odhalení a prestali dehonestovať prácu tých, bez ktorých maximálneho nasadenia by k odhaleniu prípadu vôbec nedošlo,“ píše FS v reakcii na medializované úvahy o vhodnosti májového zásahu proti rekordnej zásielke drog.

Kamenický však tvrdí, že postup slovenských colníkov mohol zmariť celé vyšetrovanie a preveruje ho Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. „Podľa medializovaných informácií vyšetrovateľ už začal v tejto veci konať a vedie trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia úlohy verejným činiteľom,“ uviedol exminister na svojom facebookovom profile.

Poslanecký prieskum

Na druhej strane podpredseda Smeru uznáva, že problematika distribúcie a užívania drog je na Slovensku stále vážnejšou témou. „Niekedy mám pocit, že mnohí z nás sa stavajú k drogám až priveľmi tolerantne. Je to vraj moderné, liberálne, veď nech si každý robí čo chce. Ja s týmto postojom nemôžem a nikdy nebudem súhlasiť! Keď si predstavím koľko utrpenia rodín môže spôsobiť takéto obrovské množstvo drog, až ma strasie. Tento boj nesmie nikdy prestať!“ dodáva Kamenický.

Vzhľadom na to, že Finančná správa spadá v NR SR pod gesciu Výboru pre financie a rozpočet, chce Kamenický na najbližšom zasadaní výboru z pozície jej podpredsedu predložiť uznesenie na vykonanie poslaneckého prieskumu na Finančnej správe. Jeho účelom má byť, aby poslanci Národnej rady dostali čo najviac informácií o boji colníkov proti pašovaniu drog na Slovensko respektíve o dostupných informáciách týkajúcich sa tejto kauzy.

„Na to, aby sa poslanecký prieskum mohol konať, sú vo výbore potrebné aj hlasy súčasnej koalície. V minulosti som bol počas dvoch volebných období predsedom a podpredsedom tohoto výboru. Počas môjho pôsobenia v koalícii sme nikdy neodmietli poslanecký prieskum navrhovaný opozíciou. Som zvedavý, aký bude postoj poslancov koalície k tejto spoločensky veľmi významnej téme!“ apeluje smerák na koaličných členov parlamentného Výboru pre financie a rozpočet, ktorého je podpredsedom.

KAUZA DROGOVÝ KAMIÓN – podám návrh na poslanecký prieskum na Finančnej správe!Vláda Igora Matoviča vyprodukovala za 4…

Posted by Ladislav Kamenický on Wednesday, August 5, 2020

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...