Britský algoritmus, ktorý triedil žiadosti o víza, bol vraj rasistický. Budú ho meniť

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Rasistický algoritmus rieši v súčasnosti britské ministerstvo vnútra po sťažnostiach mimovládnych organizácií. Tie obvinili systém z rasizmu, pretože automaticky odsudzoval ľudí niektorých štátov na čiernej listine, čím im mohol znemožniť vstup do krajiny.

Mimovládne organizácie vo Veľkej Británii označili algoritmus britskej vlády, ktorý triedil žiadosti o víza do krajiny, za rasistický. Ministerstvo vnútra sa preto rozhodlo preskúmať, ako funguje tento proces, informuje TA3.

Britská Spoločná rada pre blaho prisťahovalcov a skupina Foxglove podala žalobu na používanie tohto algoritmu. Podľa nich systém preferoval belochov v udeľovaní víz. Ministerstvo prisľúbilo, že zabezpečí, aby bol proces bezpečnejší a efektívnejší.

Semafor

Systém spustili v roku 2015 a funguje na princípe semaforu – žiadateľom o víza priradí buď zelené, žlté alebo čierne svetlo podľa miery rizika, ktoré môžu pre krajinu predstavovať. Podľa mimovládok však systém diskriminoval ľudí podľa ich štátnej príslušnosti.

Niektoré krajiny, ktoré sa radia medzi podozrivé, boli umiestnené na čiernu listinu. To malo za následok, že systém občanov týchto krajín automaticky vyhodnotil ako nedôveryhodných a udelil im tzv. červenú farbu, čím ovplyvnil ich šancu na vstup do Veľkej Británie.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...