Môžeme sa pozrieť na minulosť Sotákovej firmy, hovorí minister. Toto sú vážne vyhrážky, reaguje Klub 500

Vladimír Soták (Zdroj: SITA)

Medzi predsedom Klubu 500 a riaditeľom Železiarní Podbrezová Vladimírom Sotákom a súčasným vládnym kabinetom pod vedením Igora Matoviča (OĽaNO) sa vyostruje konflikt, pri ktorom už padali aj nevyberané slová a zdá sa, že mu nie je ani zďaleka koniec. Klub 500 najnovšie reaguje na vyjadrenia ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO), ktorý Sotáka obvinil z toho, že jeho vyjadrenia sú politicky motivované.

Šéf Klubu 500 sa prednedávnom vyjadril, že vláda Igora Matoviča (OĽaNO) má podľa neho na to, aby podporila zamestnávateľov, ale vraj nechce na tento účel peniaze uvoľniť. Po tejto kritike sa do Sotáka pustil minister financií.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) ešte koncom júla v rozhovore pre denník SME uviedol, že od predsedu Klubu 500 bolo nekorektné, keď po návrate premiéra z rokovaní v Bruseli tvrdil, že vláda nechce zamestnávateľom dať peniaze, ktoré má k dispozícii z Európskej únie.

„Ak chce vykopať vojnovú sekeru, nech sa páči. Ale potom sa môžeme bližšie pozrieť na jeho firmu, na jeho minulosť a povedať si, aká je jeho kredibilita,“ uviedol Heger. Tieto slová šéfa štátnej pokladnice vzali zamestnávatelia ako vyhrážku a hovoria o zneužití štátnej moci.

Znepokojení zamestnávatelia

„Slová ministra financií po tlačovej konferencii Klubu 500 znepokojili všetkých jeho členov, ktorými sú tradičné slovenské firmy zamestnávajúce spolu viac ako 32-tisíc zamestnancov, nakoľko proti takémuto zneužitiu štátnej moci sa v princípe nedá brániť,“ reaguje Klub 500 na ostré slová ministra financií. Ten v rozhovore Sotáka okrem iného obvinil aj z toho, že ide o človeka blízkeho expremiérovi a predsedovi Smeru Robertovi Ficovi.

Podľa Hegera je Soták jediný, kto „kričí“ a spomenul iné zamestnávateľské organizácie, ktoré vraj nekričia ako napríklad Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia priemyselných zväzov či Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení.

To, že by bol Klub 500 jediným, kto na vládu „kričí“ a volá po väčšej pomoci pri prekonávaní následkov opatrení zavedených v boji proti pandémii ochorenia Covid-19, však nie je tak celkom pravda.

Napríklad taká Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) už v polovici júla uviedla, že „prvá pomoc štátu bola pomalá a nedostatočná a štát zatiaľ nezvýšil výšku príspevkov v schémach prvej pomoci“. Zaznelo pritom varovanie, že zamestnávatelia sa začali zaoberať súdnymi žalobami na štát a očakávajú, že im bude priznané právo na to, aby im štát uhradil oprávnené náklady spôsobené zavretím.

Ohrozené pracovné miesta

Klub 500 v reakcii na vyjadrenia ministra financií píše, že cieľom predsedu Sotáka bolo upozorniť na to, že je ohrozená až štvrtina pracovných miest v domácom priemysle. Zodpovednosť za to pripisujú zamestnávatelia združení v Klube 500 vláde, pretože podľa nich opakovane neschválila dostatočné zdroje na udržanie zamestnanosti po koronakríze. Tie je nutné navýšiť na udržanie stavu zamestnancov vo výrobe prevažne v regiónoch.

„Máme strach a obavy zo skutočnosti, že napriek deklaráciám novej vlády podporovať domáci priemysel sa nevieme domôcť priamej diskusie v snahe zachrániť pracovné miesta tisíckam ľudí. Je šokujúce, že namiesto konštruktívnej spätnej väzby dostávame veľmi vážne verejné vyhrážky zaváňajúce kriminalizáciou a prenasledovaním,“ povedal Jozef Dušan Hric, podpredseda Klubu 500, ktorého stanovisko podporujú všetci významní zamestnávatelia združení v tejto organizácii.

Potrebu podpory udržania miest medzičasom vyjadrili aj ďalšie zamestnávateľské a profesijné združenia v obave, že pre koronakrízu môže slovenský priemysel utrpieť fatálne škody. „Nie je čas na boje, je čas na tvrdú prácu na záchrane tisícok slovenských rodín,“ tvrdia priemyselníci.

Pripomeňme, že toto nie je prvýkrát, čo sa Klub 500 dostal počas koronakrízy do sporu s vládou Igora Matoviča. Po návrate premiéra z rokovaní o viacročnom finančnom pláne EÚ, ktorých súčasťou bol navyše aj 750-miliardový balíček pomoci na boj s dopadmi pandémie, sa riaditeľ Železiarní Podbrezová ostro obul do Matoviča a nevyhol sa vulgarizmom. Obvinil pritom premiéra, že v Bruseli nič nedosiahol.

„Nech to zrušia. Nech si zožerú tie peniaze k*rva, keď nechápu, na čo to je. Na čo sedel predseda vlády v Bruseli a počúval tam štyri dni, že to sú peniaze na naštartovanie európskej ekonomiky. Na kieho Boha tam sedel? Aby prišiel a vykladal nám k*k*tiny?“ zaútočil Soták na premiéra ešte koncom júla, keď sa Matovič vrátil z Bruselu.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

131

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...