Buď budete sobášiť gayov, alebo nebudete sobášiť vôbec, odkazuje cirkvám švédska vládna strana

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Švédska vládna strana vyrukovala s návrhom, podľa ktorého by mali duchovní zákaz vykonávať svadobné obrady v prípade, ak odmietnu sobášiť homosexuálne páry. Podľa ministerky pre rodovú rovnosť nejde o porušenie princípu náboženskej slobody.

Podľa návrhu Zelenej strany Švédska, ktorá je súčasťou tamojšej vlády, už nebudú môcť duchovní, ktorí odmietnu robiť homosexuálne sobáše, vykonávať sobáše ako také. Platilo by to pre všetkých, od imámov, cez rabínov až po katolíckych kňazov.

„Nenútime nikoho, aby sobášil. Ak však vykonávate úlohy v mene štátu, nemali by ste mať možnosť diskriminovať,“ povedala v tejto súvislosti ministerka pre rodovú rovnosť Åsa Lindhagenová tamojším novinám Aftonbladet.

Podľa mienky šéfky rezortu v tomto prípade nepôjde o zasahovanie do náboženskej slobody. Ďalším krokom Strany zelených vraj bude presvedčiť aj ďalšie strany, aby na tento legislatívny návrh kývli.

Podľa prieskumu uskutočneného národným vysielateľom SVT (Sveriges Television) umožňuje sobáše gayov a lesieb iba 5 z celkovo 34 náboženských organizácií, ktoré sú v krajine zaregistrované.

Priekopníkom v oblasti výkonu homosexuálnych sobášov je tamojšia evanjelická cirkev. Naopak, tejto praxi sa veľmi bránia moslimovia. Podľa Habreho Hisseina z mešity v Uppsale by to totiž bolo v rozpore s islamom.

Manželstvá osôb rovnakého pohlavia sú v tejto škandinávskej krajine legálne od roku 2009. Od toho času až po koniec roka 2017 do nich podľa štatistického úradu vstúpilo asi 12-tisíc párov

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

39

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...