Navrátilová: Ak máte penis, so ženami súťažiť nemôžete. LGBT server je pobúrený športovkyňami, ktoré sa postavili transatlétom

Jeden z najznámejších transrodových športovcov súčasnosti, austrálsky hádzanár Callum "Hannah" Mouncey (Zdroj: Facebook)

Skupina bývalých a súčasných profesionálnych športovkýň adresovala americkej športovej organizácii anonymný list, v ktorom žiadala zastavenie účinkovania transgender atlétov v ich súťažiach. Nechcú vraj sledovať, ako sú ich úspechy vymazávané niekým, kto má prirodzenú fyziologickú výhodu. Pro-trans server Outsports ale mená signatárok zverejnil s tým, že by sa za svoje “diskriminačné” postoje mali zodpovedať.

Účinkovanie transgender atlétov vo svetovom športe sa stáva čoraz častejšie diskutovanou témou. Upozorňuje sa predovšetkým na zápolenie bývalých mužov, ktorí svojimi pretrvávajúcimi fyziologickými výhodami narúšajú princíp fair-play vo výlučne ženských disciplínach.

Jednou zo skupín, ktorá sa proti tomuto trendu vyhraňuje najviac, je iniciatíva Save Women’s Sports (Zachráňte ženský šport). Tá minulý týždeň dokonca adresovala americkej Národnej vysokoškolskej atletickej asociácii (NCAA) list, v ktorom vyjadrila nesúhlas so začleňovaním transexuálov do športu. Vedenie asociácie by sa totiž malo v najbližších dňoch zaoberať návrhom zákona v americkom štáte Idaho, ktorý by mal prístup študentských transatlétov do športových súťaží značne sťažiť.

Vraj by sa mali zodpovedať

Profesionálne športovkyne v zaslanom liste žiadajú spravodlivé a rovné podmienky pre ženský šport. „Nechceme sledovať, ako sú naše atletické úspechy vymazané z historických kníh jednotlivcami so všetkými prirodzenými športovými výhodami, ktoré vyplývajú z mužského tela,“ uvádza sa v dokumente, pod ktorý sa podpísalo vyše 300 ženských športovkýň.

Iniciatíva Zachráňte ženský šport však zverejnila mená iba štyroch signatárok listu s odôvodnením, že nie je potrebné, aby mená všetkých vedela aj široká verejnosť. Server Outsports, ktorý za účasť transatlétov v športe dlhodobo lobuje, získal celý zoznam športovkýň a zverejnil ho. „Hľadali sme tieto mená vo verejnom záujme, pretože tí, ktorí zastávajú diskrimináciu, by sa mali zodpovedať,“ píšu v článku.

Nemôžete mať penis a súťažiť so ženami

Vôbec prvé meno na zozname patrí populárnej českej tenistke a niekdajšej svetovej jednotke Martine Navrátilovej, ktorá sa hlási k homosexuálnej orientácii. Sama je však veľkou odporkyňou začleňovania bývalých mužov do ženského športu. Minulý rok v súvislosti s tým dokonca hovorila o podvode a o tom, že tieto praktiky nie sú fér.

„Nemôžete sa len tak vyhlásiť za ženu a hneď rovno súťažiť so ženami. Musia existovať isté štandardy – a to, že má niekto penis, ale súťaží so ženami, týmto štandardom nezodpovedá,“ napísala tiež Navrátilová. Tieto názory ju napokon stáli miesto v spolku, ktorý podporoval LGBT športovcov a ktorého bola ambasádorkou. Neskôr sa ospravedlnila.

Je to šikana

Medzi signatárkami možno nájsť aj kanadskú trénerku a bývalú sedembojárku Lindu Bladeovú, ktorá vyjadrila podporu pre Navrátilovú a všetky ostatné ženy v zozname. „Je mi cťou byť na tomto zozname. Posluhovači NCAA, ktorí vydali tento list nám dokazujú, prečo bolo treba tento list napísať. Vy ste tí, ktorí šikanujú,“ píše na margo kritiky Outsportsu.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

62

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

NAKA zasahuje v budove SZĽH

NAKA zasahuje v budove SZĽH

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahuje v budove Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). Informuje o tom spravodajský..