Palko: Matovič prakticky obvinil všetkých Slovákov, že chcú vyvraždiť Rómov

Igor Matovič s rómskou vlajkou v pozadí (Zdroj: FB Igor Matovič)

Príhovor predsedu vlády Igora Matoviča pri spomienke na rómsky holokaust bol emotívnym výlevom a táraním, myslí si bývalý minister vnútra Vladimír Palko. V príspevku na sociálnej sieti podotýka, že niektoré premiérove vyjadrenia sú minimálne sporné, pričom jeho reči majú znaky falošného, patetického emotivizmu.

„Predseda vlády Matovič predniesol pri tejto príležitosti prejav, v ktorom povedal i toto: ‚Viditeľný rómsky holokaust, ktorý si pripomíname, neskončil, v mnohých z nás drieme to zlé z neho a naďalej sa pozeráme na ľudí patriacich do rómskej komunity ako na menejcenných ľudí’,“ píše Vladimír Palko.

Neskôr predseda OĽaNO povedal, že treba zastaviť politiku skrytého holokausu v každom z nás. K týmto jeho vyjadreniam má bývalý minister pár poznámok. Je rád, že si pripomíname 2. august, avšak porovnávať skutočný holokaust a dnešné problémy spolužitia mu príde scestné.

2. augusta sme si pripomenuli Deň rómskeho holokaustu. Počas druhej svetovej vojny zahynulo v dôsledku nacistickej…

Posted by Vladimír Palko on Monday, August 3, 2020

Obviňuje väčšinu

„Matovič hovorí v prvej osobe množného čísla, keď hovorí o ‚politike holokaustu v nás’. Veď to je paušálne obvinenie väčšiny a dosť hrozné. Je to patetický ľavičiarsky emotívny výlev. Čo vlastne chce Matovič povedať? Že Slováci chcú Rómov reálne pozabíjať či všetkých zavrieť? Veď to je stupídnosť,“ podotýka exminister.

Podobne považuje za ľahkovážne táranie, ak sa holokaustom označujú napäté vzťahy medzi majoritou a minoritou, pričom ide o znevažovanie samotného významu holokaustu. Palko tiež pripomína, že problémy v spoločnosti trvajú už dlho a nie sú pokračovaním rómskeho holokaustu, viditeľného či neviditeľného.

„Je to problém veľkých kultúrno-civilizačných rozdielov medzi väčšinou a menšinou. Riešením nie je paušálne obviňovanie druhej strany. Mnohí bieli, ktorí žijú na kontakte s niektorými Rómami, majú ťažký život. Niektorí Rómovia sa zase stretávajú s predsudkami, hoci vynakladajú snahu vymaniť sa zo spôsobu života kritizovaného bielymi. Dalo by sa o tom dlho hovoriť,“ vysvetľuje.

Ako pomôcť extrémizmu

Reaguje aj na tvrdenie predsedu vlády, že vraj „nevytvárame dostatočné podmienky pre deti, najmä v oblasti vzdelávania“, čo by Palko zmenil na „nedarí sa nám vytvárať“. Do vzdelávania a integrácie Rómov totiž štát investuje nemalé peniaze.

„Druhá veta, že príčinou nárastu extrémizmu sme vlastne my všetci, lebo sme rómsky problém nevyriešili, tiež nesedí. Slovenský extrémizmus vyrastá totiž aj z falošnosti sentimentálneho jazyka, ktorým sa o rómskej problematike hovorí. Doteraz Slováci počúvali o tom, že sú rasisti, teraz rovno, že majú v hlave holokaust,“ dodáva Palko.

Exminister si však nemyslí, že na postavení Rómov niečo zmenia emotívne heslá alebo falošný, patetický emotivizmus, ktorý „ľavica používala desaťročia v krajinách na západ od nás v oblasti vzťahov medzi rasami a etnikami, Ameriku priviedol do dnešnej anarchie“.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

177

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...