Prazvláštna stratégia SNS. O čo ide Dankovi?

Andrej Danko (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Predsedníctvo SNS na čele s Andrejom Dankom prijalo minulý týždeň uznesenie na prípravu referenda o predčasných voľbách. S vyhlásením o doterajšom nie príliš kompetentnom vládnutí súčasnej koalície sa do veľkej miery dá súhlasiť. No rozum sa zastavuje pri hlbšej analýze súčasného stavu strany navrhujúcej voľby a celkovej politickej mapy.

SNS sa momentálne nachádza v stave hlbokej kómy a jej členská základňa, ak to povieme slušne, je frustrovaná. Preto človeku do hlavy nejde už len predstava, že by sa niekto podujal pripraviť toto referendum, a nie ešte ho aj naozaj zorganizoval.

Podstatnejší je však fakt, že predsedníctvo SNS s preferenciami na úrovni 1,4-3,5% (2% sú vždy v prieskumoch uvádzané ako štatistická odchýlka) má záujem na predčasných voľbách. Človeku, ktorý prišiel s nápadom predčasných volieb nielen že chýba hlbšie strategické myslenie, ale mal by chápať, že v súčasnom stave je SNS na míle vzdialená od parlamentu a čo je podstatnejšie, stále sa mu vzďaľuje.

Strana nemá žiadnu komunikáciu, okrem vyjadrení Andreja Danka. Členská základňa je v troskách, podľa interných informácií sa celé štruktúry búria. V SNS neexistuje program, vízia, hodnotové ukotvenie, ale predsedníctvo sa rozhodlo že uspeje v predčasných voľbách. Najhoršie na tom je to, že ešte aj tento ťah je skopírovaný od KDH a OĽaNO, ktorí ho používali ako súčasť svojich kampaní. No na rozdiel od SNS to však bola súčasť jednotnej línie komunikácie v strategickom pláne a nie zúfalý výkrik do tmy.

„Cui Bono“

Jediné s čím sa dá súhlasiť, je extrémne zadlžovanie štátu, čo by mohlo byť sčasti ospravedlnené ekonomickou krízou. No ignorovanie potrieb najväčších zamestnávateľov (najmä tých slovenských), či kauzy, za ktoré by predchádzajúcu vládu občianska verejnosť vláčila po námestiach, sú minimálne na dvihnutý prst, ak nie dôvod na poplach. Voľby v súčasnom stave by však Slovensko ešte viacej destabilizovali a na tom záujem nemôže mať nikto so zdravým rozumom.

Navyše, keď sa bližšie pozrieme na politickú mapu Slovenska, podľa prieskumov z posledných mesiacov by predčasné voľby vyhovovali len Progresívnemu Slovensku a SaS. Teda stranám, ktoré nemôžu SNS ani vystáť. Vyvolať predčasné voľby, ktoré budú vyhovovať ideologickým protikladom SNS, vyžaduje naozaj silnú šálku politického umu.

O čo Dankovi vlastne ide?

Politický pozorovateľ si jednoducho musí klásť otázku: O čo Dankovi vlastne ide? Spackal všetky voľby existujúce v našom politickom systéme. Miesto toho, aby si v anonymite užíval svoj politický dôchodok, opäť tasí svoje „zbrane“ – politický antitalent a antistratégiu.

Buď je predseda naozaj totálny politický analfabet, alebo má nejaké utajené znalosti o politickej situácii, ktoré nám ostatným chýbajú. Veď opýtajte sa akéhokoľvek národniara vo vašom okolí, prečo nevolil SNS. Odpoveď bude väčšinou ukazovať na bývalého predsedu. Opýtajte sa ho, či by volil SNS pod Dankom v budúcnosti, a dostanete volebný výsledok strany v nasledujúcich voľbách.

Príprava referenda môže byť stratégiou, ako ukázať straníkom, že SNS má stále pod Dankom výtlak. Tí by však mali pochopiť, že snaha o referendum pre stranu nemá logiku. Okrem využívania negatívnych emócií voči Matovičovi a Dankovej kampane za znovuzvolenie za ňou nehľadajte nič.

—Jozef Hrabina

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

66

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ani USA, ani Rusko. Za Lukašenka sa postavil až Danko

Ani USA, ani Rusko. Za Lukašenka sa postavil až Danko

KOMENTÁR Hoci zdiskreditovaného bieloruského predáka Alexandra Lukašenka odpísali de facto všetci významnejší hráči, môže sa radovať symbolickej podpore zo Slovenska. Líder SNS Andrej Danko totiž vyhlásil, že tento prezident má legitímne právo vládnuť a spochybnil relevanciu jeho kritiky...

Sexuálna kauza jednej knihy

Sexuálna kauza jednej knihy

KOMENTÁR ANTONA CHROMÍKA Viacerých možno prekvapilo vyhlásenie otcov arcibiskupov Oroscha a Bobera na knihu Láske sa treba učiť,..