Palko: Privatizácia štátnych podnikov. Naozaj máme na výber len medzi Sulíkom a Ficom?

Predseda strany SAS Richard Sulík (Zdroj: SITA)

Malo Slovensko využiť svoje predkupné právo v prípade odpredaja 49 percent akcií Východoslovenskej energetiky VSE alebo je 35 miliónov eur, ktoré získalo, dostatočných? Podľa bývalého ministra vnútra Vladimíra Palka tu existuje tretí pohľad na vec, než aký prezentuje minister hospodárstva Richard Sulík či predseda Smeru Robert Fico.

Palko tak reaguje na nevyužitie predkupného práva akcií VSE a ich odpredaj, za ktorý minister hospodárstva Richard Sulík vyrokoval pre Slovensko 35 miliónov eur. Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica ide o „judášsky groš“ a zradu slovenských záujmov.

„Odmietam Ficov zlostný jazyk, ale vo veci samotnej uvádzam, že Slovenská republika by sa mala snažiť získavať postupne akcie Slovenských elektrární, resp. rozvodných podnikov, vrátane VSE,“ hovorí Palko s tým, že za svojho času v KDH sa vyjadroval proti privatizácii elektrární.

RWE – nemecký vlastník 49 % akcií Východoslovenskej energetiky VSE odpredáva akcie E.ONu. Slovenská republika, väčšinový…

Posted by Vladimír Palko on Friday, July 31, 2020

Štát je zlý vlastník?

Problematika je taktiež podľa bývalého ministra zložitejšia, ako ju predstavujú obaja politici. Podotýka, že za Mečiarovej vlády pred rokom 1998, kedy vznikali legitímne podozrenia o hospodárení zástupcov štátu v podnikoch ako napríklad SPP, bolo psychologické nastavenie v prospech privatizácie.

„Tieto praktiky spred roka 1998 som po rokoch v parlamente pripomenul Vladimírovi Mečiarovi vo februári 2008. Pripomenul som mu zmluvy o reklame pre strategické podniky, ktoré pritom neboli na reklamu odkázané, keďže nemali konkurenciu, a spýtal som sa ho, či „to nebol dobrý tunel“,“ píše ďalej bývalý minister.

Mečiarova odpoveď bola, že na jeho vláde mala parazitovať firma Fedora Flašíka, čo médiá hovorili už desaťročie. „Toto všetko treba pripomenúť preto, aby sme pochopili, ako ľahko sa prijímalo po roku 1998 heslo „Štát je zlý vlastník, preto treba privatizovať strategické podniky“,“ dodáva Palko.

Viac ako dve možnosti

Napriek súčasnej kritike sa však Fico voči týmto praktikám, napr. spomínanému konaniu Fedora Flašíka, neohrádzal. Naopak, Flašíkova manželka Monika Beňová sa stala členkou Smeru a sám Flašík bol „reklamným mágom“ pre Fica. Nemôže sa teda diviť, že Sulík argumentuje odpredajom, pretože, ak by sa Fico opäť dostal k moci, nebude môcť daný podnik rozkrádať.

„A tým prichádzame ku kruciálnemu bodu. Máme naozaj iba dve možnosti? Jedna je tá Sulíkova, že budeme predávať, a budeme sa pozerať ako polovica zo zisku putuje do zahraničia. Druhú predstavuje Fico, ktorý velebí všetko, čo je štátne a zároveň kryje ľudí, na ktorých správanie k štátnemu vlastníctvu nebolo možné sa dívať,“ pýta sa Palko.

Podľa bývalého ministra sa musíme pozerať na tretiu možnosť – a to, že Slovensko bude mať strategickú výrobu a distribúciu elektrickej energie vo svojom vlastníctve a v rukách slovenského manažmentu a to bez obáv z nepoctivosti našich vlastných ľudí. „O uskutočnenie tejto možnosti by sme sa mali pokúšať. Toto je pre nás výzvou. A nielen v energetickej oblasti,“ zakončuje Palko.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

76

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...