Web ponúka možnosť vysadiť stromček za 25 eur. Sadenica pritom stojí len pár centov

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Predstavitelia strany Spolu varujú pred podozrivou iniciatívou, ktorá pod zástierkou pomoci prírode iba maskuje výnosný biznis model so sadenicami stromčekov.

“Webstránka zasadstromcek.sk ponúka za 25 eur možnosť vysadiť sadeničku smreka. Hodnota sadeničky, za ktorú ju predávajú Lesy SR, je pritom len pár centov za kus. Samotné vysadenie jednej sadeničky nestojí viac ako jedno euro,” informoval agentúru SITA predseda strany Spolu Juraj Hipš. Strana Spolu preto podáva podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu, aby preverila túto podnikateľskú aktivitu.

Podivná webstránka rozbehla biznis s predajom predražených sadeníc stromčekov. Okrem predraženej ceny nemá takáto iniciatíva podľa Spolu žiadnu oporu v zákone o lesoch. Predaj predraženého produktu prirovnáva Spolu k praktikám tzv. šmejdov. “Dôverčivých ľudí presvedčia, ako im tieto veci zlepšia život a popritom ich oberú o stovky eur. Predajú im veci, ktoré bežne stoja zlomok toho, za čo ich šmejdi ponúkajú,” pokračoval Hipš.

Už samotná myšlienka predaja sadeničiek stromov na výsadbu je podľa strany Spolu podivná. “Tam, kde prebehol výrub, je povinný výsadbu nových stromčekov zo zákona zabezpečiť ten, ktorý les obhospodaruje,” doplnil podpredseda strany Spolu Erik Baláž. Zároveň upozornil na to, že manažment lesov sa riadi zákonom o lesoch, vyhláškami a Programom starostlivosti o lesy. Tie presne definujú, kto a kedy má sadeničky vysadiť.

Hipš vidí za takýmito praktikami snahu o obohatenie sa na úkor dôverčivých ľudí, ktorí chcú pomôcť prírode. “Ak chcete spraviť dobrý skutok, určite to nebude cez tieto stromčeky. Pripomína to až veľmi biznis model, ktorý majú šmejdi s hrncami. Len toto je premaľované na zeleno,” povedal Hipš.

Erik Baláž vysvetľuje, že ani sadenice nedokážu nahradiť dospelé stromy a prirodzené lesy. “Preto ak chcete skutočne chrániť prírodu a pomôcť jej, odporúčame podporiť ochranárske organizácie a iniciatívy, ktoré sa snažia o ochranu prirodzených lesov. Budú to lepšie investované peniaze,” dodal Erik Baláž.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

5

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...