Kartové transakcie v zahraničí na jar výrazne klesli, situácia sa zlepšila len čiastočne

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Slováci sú zvyknutí nakupovať v okolitých krajinách, avšak pandémia nového koronavírusu im to na istý čas prekazila. Kartové transakcie za hranicami Slovenska v jarných mesiacoch klesli v niektorých prípadoch aj o viac ako 90 %.

“Na základe našich štatistík môžeme potvrdiť, že objem platieb v zahraničí určite nedosahuje úrovne porovnateľné s rovnakým obdobím minulého roka,” povedala hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Napríklad z pohľadu objemu platieb sa platby za ubytovanie v zahraničí prepadli v ČSOB zo šiestej priečky razom až na sedemnástu. “V posledných týždňoch vidíme postupne zvyšujúce sa objemy transakcií v zahraničí, nie sú však zatiaľ porovnateľné s vlaňajškom,” konštatuje Jamborová.

V cudzine menej, doma viac

Tatra banka po otvorení hraníc a uvoľnení opatrení zaznamenala podľa hovorkyne Zuzany Žiaranovej rast objemu kartových transakcií v zahraničí, avšak v porovnaní s minulým rokom je to 60 % objemu.

Kým používanie platobných kariet v zahraničí kleslo, transakcie na Slovensku stúpli. Napríklad Slovenská sporiteľňa uviedla, že počet platieb kartou v zahraničí v júni medziročne poklesol o 6,4 % a objem o viac ako 11 %.

“Naopak, počet domácich platieb kartou narástol v júni medziročne o viac ako 7 % a objem o vyše 17 %,” povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Poľsko na konci rebríčka

Klienti Poštovej banky v rámci okolitých krajín míňajú najmenej v Poľsku a práve tejto krajine sa museli počas koronakrízy najviac vyhýbať. Ako povedala hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková, v apríli a máji padli platby Slovákov v Poľsku o viac ako 90 %, pričom o toľko neklesli u žiadneho iného suseda.

V máji bol výpadok oproti rovnakému obdobiu minulého roka približne 50-percentný, avšak len v Česku a Rakúsku. V Maďarsku a Poľsku klienti Poštovej banky stále nakupovali relatívne málo.

V júni sa situácia zlepšila len čiastočne. V Rakúsku klienti Poštovej banky platili kartou o necelé tri percentá menej ako vlani v rovnakom čase, v Česku išlo o 12-percentný pokles a v Maďarsku klesli nákupy o 16 %. V Poľsku bol pokles platieb stále viditeľný, a to až o 46 percent oproti júnu 2019. Dôvodom bolo zrejme neskoršie otvorenie hraníc s Poľskom.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...