Bielorusi si zaslúžia slobodné prezidentské voľby, uviedol Korčok

Ivan Korčok (Zdroj: SITA)

Občania Bieloruska si zaslúžia slobodné prezidentské voľby. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok, podľa ktorého nadchádzajúce prezidentské voľby v Bielorusku, ktoré sa uskutočnia 9. augusta, dávajú dôvod na znepokojenie, keďže viacero kandidátov sa ocitlo vo väzení, informoval tlačový odbor rezortu deplomacie.

„Napriek tomu sme svedkami doteraz nikdy nevídanej občianskej mobilizácie na masových predvolebných zhromaždeniach. Popritom pokračujú represálie voči politickým aktivistom. Približne 1 200 ich bolo v súvislosti s pokojnými predvolebnými akciami zadržaných. Reakcia orgánov štátu na pokojné politické prejavy občanov má ďaleko od férovej demokratickej súťaže,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie. „Vyjadrujem preto solidaritu s Bielorusmi, aby mohli demokraticky a bez manipulácií uplatniť svoju vôľu v prezidentských voľbách,“ uzavrel Korčok.

Ústredná volebná komisia zaregistrovala päť kandidátov. O funkciu sa uchádzajú súčasný prezident Alexander Lukašenko, predseda Bieloruskej sociálnodemokra­tickej strany (BSDH) Siargej Čeračeň, bývalá poslankyňa bieloruského parlamentu Hanna Kanapacká, spolupredseda hnutia Hovor pravdu Andrej Dzmitryjev a manželka aktivistu Siargeja Cichanovského, ktorému kandidatúru zamietli, Svetlana Cichanovská. Komisia odmietla zaregistrovať dvoch kandidátov, a to bankára Viktara Babaryku a bývalého veľvyslanca vo Washingtone Valeryja Capkalu,

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...