Bezpohlavný aktivista žiada nebinárnu češtinu – mladí majú stres, keď musia v každej vete vyjadriť, kto sú

Ade (Zdroj: praguepride.cz)

Český aktivista a študent jazykov Ade v rozhovore pre portál českého dúhového pochodu praguepride.cz volá po zavedení nebinárnej češtiny, teda takej, ktorá nerozlišuje mužský a ženský gramatický rod, s odôvodnením, že by to nikomu neuškodilo. Ako totiž vraví, mnohí ľudia majú z vyjadrenia svojho pohlavia stres. V praxi by sa tak namiesto používania slovného spojenia ‚on byl‘ mohlo používať ‚one byle‘.

V dôsledku pandémie koronavírusu boli v mnohých kútoch sveta zrušené alebo obmedzené masové podujatia. Týka sa to aj pochodov sexuálnych menšín, no ich organizátori sa rovnako stiahli do virtuálneho priestoru, prípadne organizujú menšie sprievodné akcie či diskusie.

Výnimkou nie je ani pražský gaypride, v rámci ktorého je v najbližších dňoch organizovaná aj diskusia o tzv. ne/binárnej češtine, teda jazyku zbaveného nutnosti používať gramatické rody, ktoré reflektujú biologické pohlavia.

Jedným z prítomných hostí tejto diskusie bude aj tzv. nebinárny aktivista, ktorý si hovorí Ade a ktorý sa používaniu rodu v materinskom českom jazyku snaží vyhýbať úplne. Niektoré jeho argumenty si môže verejnosť vopred prečítať v rozhovore na oficiálnej stránke festivalu pragupride.cz.

Stres z vyjadrenia pohlavia

„Bol by som rád, keby sa v češtine podarilo vytvoriť rodovo neutrálny štandard. Mnohým ľuďom by to zmenšilo mieru stresu behom dospievania, keď zisťujú, kto sú, a niektorým aj po zvyšok života. Teraz máme dva rody. Prakticky v každej vete musíš tomu, s kým hovoríš, vyjadriť, kto si,“ konštatuje 23-ročný Ade v úvode interview.

Ade podľa vlastných slov začal pociťovať nespokojnosť s vyjadrovaním v mužskom rode už na začiatku puberty. Vraj to implikovalo, že je mužom, čo podľa neho nie je pravda. Napriek tomu však mužský rod používa, lebo by údajne musel každému, koho stretne, „urobiť dvojhodinovú prednášku na tému trans identít“.

‚One byle‘ namiesto ‚on byl‘

S odporom voči svojmu nápadu modifikovať celý jazyk sa vraj zatiaľ nestretol, nakoľko na internete vraj zväčša reagujú tí, ktorých sa vec týka a všetci, s ktorými o problematike hovorí on sám, pochádzajú z LGBT komunity. Ade tiež nesúhlasí s tvrdením, že by takéto zásahy boli neprirodzené. „Nebinárni ľudia tu sú a je prirodzené, že sa snažia používať jazyk tak, aby vyjadroval realitu,“ tvrdí.

Nebinárna čeština by vraj mohla byť inšpirovaná jazykmi ako fínčina alebo čínština, ktoré rody nepoužívajú. Možnosťou je vraj aj rody striedať či používať iba stredný, ale on sám má svoj recept. „Napríklad, mne vyhovuje v súkromnom živote používať novotvary s koncovkou E (‚one byle‘ namiesto ‚on byl‘),“ pokračuje samozvane bezpohlavný aktivista.

K záveru rozhovoru sa tiež vyjadril k otázke, či by sa mohla tzv. nebinárna čeština dostať do povedia širokej verejnosti. „Nemyslím si, ale bolo by to žiaduce, pretože súčasný stav je pre nás nepohodlný. Ak by sa tento problém podarilo vyriešiť, nikomu by to neuškodilo, iba by to ľuďom zlepšilo život,“ vraví.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

57

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...