Prečo chýba sľúbený úrad na ochranu oznamovateľov korupcie? Bol potrebný najmä pri predošlých vládach, vysvetľuje premiér

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Úrad na ochranu oznamovateľov korupcie ostáva aj po mesiacoch vládnutia iba v rovine predvolebných sľubov. Premiér to vysvetľuje tvrdením, že bol potrebný najmä pri bačovaní predošlých vlád a argumentuje protikorupčným nastavením koalície. Odborníci mu odkazujú, že vravieť o protikorupčnom nastavení a otáľať v tejto otázke je ako chcieť schudnúť a odmietať cvičiť.

Nová vláda dostala mandát aj vďaka sľubom občanom o masívnom zlepšení chodu verejnej správy, odstránení korupcie, rodinkárstva či klientelizmu. Jedným z nástrojov, ktorý mal k tomu dopomôcť, bol aj Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti (whistleblowerov).

Ten však ani po niekoľkých mesiacoch nie je sfunkčnený, hoci to považujú za prioritné koaličné strany Sme rodina, SaS a Za ľudí. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na posun v tejto otázke apeluje obzvlášť a jeho činnosť by chcela rozšíriť.

„Pani ministerka spravodlivosti považuje sfunkčnenie úradu za dôležité a zároveň očakáva, že jeho činnosť bude rozšírená aj o agendu nového úradu na kontrolu majetkových priznaní verejných funkcionárov,“ uviedol rezortný hovorca Peter Bubla.

Problémom je, že predmetný úrad stále nemá svojho šéfa. Dvoch už vybraných adeptov musí vláda schváliť a posunúť do Národnej rady. Kabinet však zatiaľ túto tému neriešil a odvoláva sa na koronakrízu a svoje protikorupčné nastavenie vo všeobecnosti.

Vysvetlenie, prečo sfunkčnenie dôležitej inštitúcie viazne, ponúkol aj premiér. „Ochrana oznamovateľov korupcie bola potrebná predovšetkým v čase predchádzajúcich vlád, kedy denne vychádzali na povrch rôzne kauzy. Súčasná vláda a premiér sú nastavení výrazne protikorupčne,“ odkazuje úrad vlády.

Nad týmito argumentami však odborníci krútia hlavou. „Byť ‚výrazne protikorupčne nastavený‘ a pritom otáľať so zriadením Úradu na ochranu oznamovateľov je ako chcieť schudnúť, ale odmietať cvičiť,“ odkázala Matovičovi Nadácia zastavme korupciu. Tá na sfunkčnenie inštitúcie tlačí už od apríla.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

16

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová. Rozhodli o tom delegáti na dnešnom sneme strany v Trenčianskych Tepliciach. Podpredsedníčke vlády a ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie odovzdalo svoj hlas 76 delegátov snemu, kým jej protikandidát..