Migrantom na gréckych ostrovoch začali vyplácať 2 000 eurové príspevky ak sú ochotní vrátiť sa domov

Migranti na gréckom ostrove Lesbos (Zdroj: SITA)

Grécka vláda začala vyplácať 2 000 eur tým žiadateľom o azyl, ktorí sú ochotní vrátiť sa z preplnených utečeneckých táborov na gréckych ostrovoch v Egejskom mori do krajín pôvodu. Peniaze sú vyplácané z európskeho Programu dobrovoľného návratu a reintegrácie. Možnosť vziať si peniaze a odísť domov vraj má až 5 tisíc migrantov. Koľkí sa k tomu naozaj rozhodnú, nie je jasné.

Program dobrovoľného návratu a reintegrácie (Voluntary Return & Reintegration Programme/AVRR) má za cieľ pomôcť utečencom s návratom domov, ale najmä odľahčiť preľudnené utečenecké tábory v krajinách najviac vystavených vlne migrácie prichádzajúcej cez Stredozemné more. Grécko k týmto krajinám jednoznačne patrí.

Na gréckych ostrovoch v Egejskom mori sa tiesni odhadom už viac ako 50 tisíc ilegálnych migrantov, ktorí sa do krajiny dostali ešte pred tým, ako turecký prezident Recep Tajjip Erdogan uzavrel hranice pre šírenie koronavírusu. Pred tým ich práve naopak otvoril a povzbudzoval migrantov, aby z Turecka išli cez Grécko do Európy.

„Po obnovení nútených deportácií sa v najbližších týždňoch usilujeme urobiť prvé lety s tými, ktorí sú ochotní sa vrátiť dobrovoľne. Vykonávame prísnu, ale spravodlivú prisťahovaleckú politiku a naším cieľom je odbremeniť ostrovy a celú krajinu od nárastu migračných tokov v predchádzajúcich rokov,“ uviedol grécky minister pre migráciu a azyl Notis Mitarakis.

Na 2-tisíc eurový príspevok na návrat do krajiny pôvodu spĺňa podľa gréckych úradov podmienky až 5 tisíc žiadateľov o azyl, ktorí sú momentálne ubytovaní v provizórnych podmienkach utečeneckých táborov na ostrovoch Leros, Samos, Lesbos, Kos alebo Chios.

Program EÚ na dobrovoľný platený návrat migrantov do domovských krajín mal začať fungovať už v marci tohto roka, ale jeho spustenie zablokovala pandémia ochorenia Covid-19 a reálne kroky sa začali robiť až teraz.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Česku potvrdili ďalších 323 ľudí nakazených koronavírusom

V Česku potvrdili ďalších 323 ľudí nakazených koronavírusom

Česká republika zaevidovala za uplynulých 24 hodín ďalších 323 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. Je to najvyšší denný nárast v krajine od 3. apríla. Ochorenie COVID-19 potvrdili od začiatku pandémie 18 060 osobám, pričom 12 749 sa už..