Zmluvu za 84-miliónov eur vraj musel rezort vnútra podpísať, lebo nemal inú možnosť

Roman Mikulec (Zdroj: SITA)

Ministerstvo vnútra pod vedením Romana Mikulca podpísalo rámcovú zmluvu so spoločnosťou Centire, ktorej hodnota vraj môže dosiahnuť až 84 miliónov eur. Podľa rezortu by však cena za audítorské služby nemala dosiahnuť ani polovicu z tejto sumy. Firma lukratívnu zákazku vysúťažila ešte v čase, keď vnútru šéfovala niekdajšia členka Smeru Denisa Saková.

Na zmluvu medzi ministerstvom vnútra a Centire s.r.o. upozornil bezpečnostný analytik Radovan Bránik. Po zistení podrobností mu vraj bolo prisľúbené, že rezort urobí maximum, aby došlo k pozastaveniu procesu uzatvárania zmlúv až do tej doby, kým nebudú odrážať skutočné potreby štátu a nebudú náležite upravené do podoby, v ktorej budú výrazne menej zaťažovať štátny rozpočet.

V rámcovej zmluve s firmou Centire sa píše o finančnom limite 70 miliónov eur bez DPH na 4 roky alebo do vyčerpania limitu, podľa toho, ktorá zo skutočností nastane skôr. Suma by sa tak vrátane DPH mohla vyšplhať až na 84 miliónov eur. Predmetom, zákazky sú odborné poradenské služby v oblasti auditu spočívajúce v spracovaní analýz, poskytovaní audítorských, poradenských a konzultačných služieb.

Rámcová dohoda o poskytovaní poradenských služieb v oblasti auditu č. OVO2-2020/000354 1 zo 6 (Zdroj: CRZ.sk)

„Eseróčka“ Centire, ktorej jedinou konateľkou je istá Renáta Kiselicová, je partnerom verejného sektora od roku 2017. V tomto roku jej zisky vzrástli na vyše 112 tisíc eur, kým po dva roky pred tým bola firma vyše 56 tisíc eur v strate. Zákazku na 84 miliónov eur vysúťažila Centire ešte v roku 2018, keď ministerstvo vnútra viedla Denisa Saková.

Ponúkli najnižšiu cenu

Kiselicovej firma zvíťazila vďaka najnižšej ponúknutej cene za poskytnutie požadovanej služby. Podľa zmluvy je celková odmena za predpokladaný počet osobo/hodín poskytovaných služieb 33 484 895 eur bez DPH.

Rámcová dohoda o poskytovaní poradenských služieb v oblasti auditu č. OVO2-2020/000354 1 zo 6 (Zdroj: CRZ.sk)

Ministerstvo vnútra pre Denník N uviedlo, že „vzhľadom na ceny úspešného uchádzača na prvom mieste poradia ponúk, za predpokladu, že účastníci rámcovej dohody nezaniknú ako právnické osoby v priebehu jej trvania, je maximálnou možnou hranicou čerpania rámcovej dohody suma 33 484 895 eur bez DPH, aj to za predpokladu, že účastníci rámcovej dohody nebudú medzi sebou súťažiť“.

Radovan Bránik však napriek tomu poukazuje na hodinové odmeny desiatich expertov na audity, medzi ktorých patrí podľa zmluvy aj Kiselicová. I v prípade, že by služby spoločnosti Centire stáli „iba“ spomínaných niečo vyše 33 miliónov, tak mzda expertov sa pohybuje od 48 do 66 eur bez DPH za hodinu. Predpokladaný rozsah služieb je vyše 626 tisíc hodín a zmluva je uzatvorená na 4 roky.

Ministerstvo argumentuje tým, že nemalo inú možnosť ako zmluvu podpísať, pretože by najbližší rok nemohlo využívať audítorské služby. Na nájdenie novej firmy by totiž muselo vypísať nové výberové konanie.

Rezortu vnútra sme sa opýtali, či v súvislosti s touto zmluvou prebehne nejaká interná kontrola procesov alebo dôjde k pozastaveniu podpisovania podobných zmlúv, kým sa veci neupravia. O odpoveď budeme článok aktualizovať.

Vlastnícke vzťahy a prepojenia

V súvislosti s Kiselicovou, ktorá je jedinou konečnou užívateľkou výhod v spoločnosti Centire, Bránik upozorňuje na to, že je vo firmách prepojená s advokátom Ivanom Piterkom, Jurajom Bugalom či Daliborom Kiselicom.

Piterka sa do pozornosti médií dostal ako jeden zo štyroch pôvodných developerov neslávne známeho bytového komplexu Bonaparte. Začiatkom tohto roka NAKA obvinila zo zločinu neodvedenia dane a poistného štyroch spolupáchateľov. Aj keď polícia uviedla len iniciály, tak viaceré médiá písali, že by malo ísť o štvoricu Ivan Piterka, Ladislav Bašternák, Stanislav Plutko a Peter Hrkotáč.

OBVINENÍ ZA DANE V PRÍPADE VÝSTAVBY BONAPARTEV prípade daňovej trestnej činnosti pri stavbe Bonaparte vyšetrovateľ…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Monday, February 24, 2020

„Trestnej činnosti sa mali dopustiť uplatnením neoprávneného nároku na vrátenie nadmerného odpočtu DPH vo výške viac ako 900-tisíc eur. V ňom mali byť zahrnuté navýšené dodávateľské faktúry za stavebné materiály a práce na stavbe polyfunkčného domu,“ uviedla polícia koncom februára.

„Pri hlbšom pohľade do vlastníckych vzťahov a prepojení nájdeme aj ďalšiu hviezdu, nositeľa vzácneho prvenstva, advokáta Juraja Bugalu: Okresný súd v Žiline udelil advokátskej kancelárii Bugala-Ďurček osemnásobnú pokutu za konflikt záujmov pri overovaní vlastníctva firiem Ivana Kmotríka, ktoré obchodujú so štátom. Podnet na súd podala v auguste minulého roka Transparency International Slovensko. Ide vôbec o prvé pokuty, ktoré súd pri protischránkovej legislatíve, platnej od februára 2017, udelil,“ pripomína Bránik.

V prípade Dalibora Kiselicu, s ktorým Renáta Kiselicová figuruje vo viacerých firmách, Bránik upozorňuje na fakt, že má Kiselica ako adresu uvedenú Vazovovu ulicu číslo 9 v Bratislave. Práve v tomto bytovom dome sa nachádza aj konšpiračný byt zo spisu Gorila, v ktorom malo dochádzať k stretnutiam vysokopostavených politikov s oligarchami.

Dodajme, že Dalibor Kiselica je spoločníkom vo firme Centire Research s.r.o, kde je konateľkou práve Renáta Kiselicová. V spoločnosti S&K Investment, a.s. je zase jedinou členkou predstavenstva a Kiselica je v tejto akciovke v dozornej rade, kde sedí spoločne s Tamásom Szökem. Ten je jedným z desiatich expertov, ktorí majú podľa spomínanej rámcovej zmluvy za vyše 33 miliónov robiť nasledujúce 4 roky audit pre ministerstvo vnútra.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

11

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...