Škótsko chystá zákon o nenávistných prejavoch. Policajná federácia varuje pred kontrolou pocitov a myslenia občanov

Ilustračný obrázok (Zdroj: FB)

Myšlienková polícia, obmedzovanie slobody prejavu či kontrola toho, čo hovoríte aj v súkromí. Aj taká kritika sa znáša na navrhovanú legislatívu v Škótsku, ktorá sa má týkať nenávistných prejavov. Podľa Škótskej policajnej federácie, ktorá združuje skoro všetkých policajtov v krajine, je daný návrh príliš vágny a jeho implementácia nepraktická.

Škótska policajná federácia (SPF), ktorá reprezentuje 98 percent policajných príslušníkov v Škótsku, varuje pred novým návrhom zákona o nenávistných prejavoch. Tento zákon by podľa nich zničil legitimitu polície v očiach verejnosti, mohol by zaviesť kontrolu nad tým, čo si občania „myslia“ a čo „cítia“ a kriminalizovať to, čo povedia v súkromí, informuje denník The Scotsman.

Hlavným problémom novej legislatívy o Zločinoch z nenávisti a verejného poriadku je podľa SPF jej vágnosť, ktorá znemožňuje, aby bol zákon v praxi implementovaný. Policajti pritom nie sú prví, ktorí by túto novú legislatívu kritizovali, proti boli aj viacerí opoziční poslanci či Škótska právna spoločnosť.

Nový zákon pridáva vek osoby ako kritérium, podľa ktorého môže byť terčom nenávistných útokov. Doteraz boli ľudia chránení na základe ich postihnutia, rasy, náboženstva, sexuálnej orientácie a transrodovej identity. Vláda taktiež plánuje dodať pohlavie ako jedno z kritérií.

Čo na to samotní strážcovia zákona?

Táto legislatíva však vo svojom rámci „chce kriminalizovať samotnú pravdepodobnosť vyvolania nenávisti vytvorením zločinu vyhrážania sa, zneužívania či urážania, rovnako slovom, ako aj činom,“ hovorí sťažnosť SPF. Podotýka, že takáto formulácia komplikuje zákon a je príliš neurčitá.

„Sme jednoznačne toho názoru, že takto navrhnutá legislatíva by nútila policajtov kontrolovať slovné prejavy a zdevastovala by ich legitimitu v očiach verejnosti. To nemôže byť nikdy akceptovateľný výsledok – nesmieme zabúdať, že polícia v Škótsku funguje len so súhlasom občanov,“ uviedol Calum Steele, hlavný sekretár SPF.

Zásah do základných slobôd

„Ak zákon prejde tak, ako je teraz navrhovaný, tak ľudia obvinení z vyvolávania nenávisti nebudú mať možnosť dokázať, že nechceli vyvolať nenávisť, alebo nemali dôvod domnievať sa, že ich konanie niečo také vyvolá,“ dodal Steele.

Sekretár SPF podotkol, že proti prejavom nenávisti sú dostatočné súčasné zákony, pričom tento nový návrh zbytočne nad rámec zasahuje do slobody prejavu. SPF tiež premýšľa, či by bol takýto zákon vôbec v súlade s Dohodou o ľudských právach, konkrétne s právom na spravodlivý proces.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

8

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...