Ruská atletika dostala druhú šancu, na zaplatenie časti vysokej pokuty majú čas do polovice augusta

Rusi na olympiáde (Zdroj: SITA)

Svetová atletika (WA) dala ruskej strane druhú šancu na zaplatenie pokuty 6,3 milióna amerických dolárov, teda takmer 5,3 milióna eur. Ruská atletická federácia (RusAF) mala pôvodne zaplatiť túto sumu do 1. júla, po novom má čas do 15. augusta. Pomoc atlétom už sľúbilo aj ruské ministerstvo športu na čele s Olegom Matycinom.

Rusi v marci dostali pokutu vo výške 10 miliónov dolárov za porušenie antidopingových pravidiel a na OH v Tokiu môžu pod neutrálnou vlajkou štartovať iba desiati atléti z Ruska. Rusi totiž dlhodobo poskytovali falošné “alibi” atlétom, ktorí vynechali antidopingové kontroly.

“Som rád, že v tejto veci nastal progres. Ide však len o začiatok dlhej cesty. Sme však v pozícii, ktorá nám umožňuje pokračovať v procese očisty,” uviedol prezident WA Sebastian Coe.

Rovnaké obmedzenie štartu športovcov z Ruska platí aj pre iné vybrané atletické súťaže pod patronátom WA alebo Európskej atletiky (EA). Uvedené by sa nevzťahovalo na jednodňové atletické mítingy, ak by zaplatili aspoň polovicu z uvedenej pokuty plus rôzne poplatky vo výške 1,3 milióna USD. Zatiaľ sa tak nestalo, pretože RusAF nenašla na to prostriedky.

RusAF pritom v úvode aktuálne týždňa informovala, že do decembra zostáva bez príjmov a nepodarilo sa jej získať externé finančné zdroje. Prezident RusAF Jevgenij Jurčenko v polovici júla rezignoval na svoj post po piatich mesiacoch vo funkcii.

Aby mohli ruskí atléti opäť štartovať na medzinárodných podujatiach, musí krajina predstaviť reálny plán na podporu antidopingu. RusAF má strešným orgánom svetovej atletiky pozastavenú činnosť vo svojich štruktúrach už dlhých päť rokov.

Ak Rusi napokon zaplatia spomenutú časť pokuty, môžu sa ruskí atléti v obmedzenom množstve predstaviť po reštarte sezóny napríklad na mítingoch Diamantovej ligy, stále však len ako neutrálni športovci.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...