Európska únia (EÚ) vo štvrtok uvalila sankcie na šesť osôb a tri organizácie, ktoré sú podľa nej zodpovedné za niekoľko kybernetických útokov ohrozujúcich jej záujmy.
Opatrenia sa týkajú ľudí, ktorých považuje za účastníkov ransomvérového útoku WannaCry v roku 2017, útoku vydieračským softvérom NotPetya, ktorý narobil chaos na Ukrajine, a hackerskej kampani známej ako “Operation Cloud Hopper”. Sú to vôbec prvé sankcie, ktoré EÚ uvalila za kybernetické útoky.
Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell uviedol, že predmetné opatrenia sú “zákaz cestovania a zmrazenie majetku pre fyzické osoby a zmrazenie majetku pre subjekty alebo orgány”.
“Je tiež zakázané priamo alebo nepriamo sprístupňovať finančné prostriedky jednotlivcom a subjektom alebo orgánom uvedeným na zozname,” vysvetlil.
Medzi sankcionovanými ľuďmi sú štyria členovia ruskej vojenskej rozviedky GRU, ktorých EÚ viní z pokusu o napadnutie Wi-Fi siete Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) sídliacej v Holandsku. Tá vyšetrovala použitie chemických zbraní v Sýrii. Útok v roku 2018 zmarili holandské úrady.
Sankcie tiež EÚ uvalila na dvoch občanov Číny v súvislosti so spomínanou kampaňou Operation Cloud Hopper. Tá podľa nej zasiahla systémy spoločností na šiestich kontinentoch a “získala neoprávnený prístup ku komerčne citlivým údajom, čo malo za následok výraznú ekonomickú stratu”.
— SITA
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]
ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO
Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.
Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy.
Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet,
prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.
Prispejte nám transparentne (IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)