S plagiátorstvom mal problém aj Klus

Martin Klus (Zdroj: SITA)

Nekonečný príbeh okolo vysokoškolských prác a údajného plagiátorstva slovenských politikov sa neúspešným odvolávaním premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) pre jeho diplomovku neskončil, ale ani nezačal. Spomedzi členov súčasnej vládnej garnitúry mal so svojou akademickou publikáciou už pred rokmi problém napríklad tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS), ktorý býval najcitovanejším slovenským politológom a miláčikom väčšiny médií.

Ešte v roku 2009 sa Klus musel ospravedlňovať za to, akým spôsobom citoval z cudzích zdrojov vo svojej práci s názvom Verejná politika – Priestor, Efektívnosť, Nástroje, Nové výzvy. Pre Denník N Klus vlani uviedol že „forma ‚citovania‘, ktorú zvolil (odkaz 50), nebola najšťastnejšia a mohla vyvolať pochybnosti“. Inkriminovaná publikácia vyšla v roku 2007 na Vysokej škole Danubius v Sládkovičove.

Akademička Katarína Staroňová, ktorej text mal Klus pred rokmi „ukradnúť“, považuje za zarážajúce, že napriek sľubom publikáciu z obehu nestiahol. To bolo v čase, keď bol Klus ešte poslancom opozície a sedel v parlamente na pozícii podpredsedu.

Aj šéf Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš vo svojom dávnejšom blogu poukázal, na to, že „Klus vo svojej knihe skopíroval väčšinu šiestej kapitoly s názvom Nástroje verejnej politiky“, a to práve od Staroňovej.

Živenie 13 rokov starej témy

Pripomeňme, že tajomník slovenského rezortu diplomacie sa už pred 11-rokmi ospravedlnil a stiahol celý zvyšok spomínanej publikácie z verejnej distribúcie. Klus vždy tvrdil, že ho celá vec mrzí a že je v jeho vlastnom záujme, aby bola spomínaná práca stiahnutá z obehu. To potvrdil aj v aktuálnej reakcii pre Denník Slovensko.

„Čudujem sa, že má niekto stále potrebu túto 13 rokov starú tému neustále živiť. Ale chápem, že keď nemajú nič iné, čo by bolo hodné politicky použiť smerom ku mne, tak topiaci sa aj slamky chytá… Všetky moje vyjadrenia platia a po upozornení Denníka N z minulej jesene boli konkrétne odkazy odstránené tiež. Nemám vedomosť, že by akékoľvek ďalšie existovali. Ak by sa objavili, dám pokyn na ich odstránenie,“ uviedol Klus v reakcii na naše otázky.

V súčasnosti už neplatí, že by bola publikácia Verejná politika – Priestor, Efektívnosť, Nástroje, Nové výzvy stále uverejnená vo výbere z Klusovej publikačnej činnosti na stránke Filozofickej fakulty Trnavskej Univerzity. Už aj z tohto zoznamu bola vyradená a už v ňom nefiguruje.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

46

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová. Rozhodli o tom delegáti na dnešnom sneme strany v Trenčianskych Tepliciach. Podpredsedníčke vlády a ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie odovzdalo svoj hlas 76 delegátov snemu, kým jej protikandidát..