Sudcovia podozriví zo spolupráce s Marianom Kočnerom by mali mať pozastavenú činnosť

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Z komunikácie v aplikácii Threema vyplýva, že bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (Smer-SD) intenzívne komunikovala s obvineným podnikateľom Marianom K. a ovplyvňovala v jeho prospech sudkyňu v kauze zmeniek televízie Markíza.

Prvým a nevyhnutným krokom na dosiahnutie spravodlivosti musí byť zastavenie činnosti sudcov a sudkýň, na ktorých padá tieň podozrenia spolupráce s Marianom K. Uvádza sa to v stanovisku koalície Progresívne Slovensko/Spolu k medializovaným informáciám o komunikácii bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej s obvineným podnikateľom. „Konať môžu a musia minister spravodlivosti aj predsedníčka Súdnej rady. Ich správanie ale vyzerá tak, že ak by mali záujem podozrivé osoby chrániť, nekonali by inak,” konštatuje PS/Spolu.

Minister Gábor Gál podľa opozičného zoskupenia nekonal a bránil Moniku Jankovskú do poslednej chvíle. Podľa nich mohol iniciovať voči dotknutým sudcom disciplinárne konanie. Konať mohli aj poverení členovia Súdnej rady, ktorí sú oprávnení robiť potrebné na zistenie skutočností a zabezpečenie dôkazov nevyhnutných na rozhodovanie.

„Súdna rada je oprávnená nahliadnuť do spisu orgánu verejnej moci alebo súdneho spisu. Predsedníčka Súdnej rady môže podať návrh na začatie disciplinárneho konania voči sudcom a sudkyniam. Dokonca môže navrhnúť dočasné pozastavenie výkonu funkcie. Následne v konaní vedenom pred disciplinárnym senátom je možné preskúmať, či dotknutí sudcovia a sudkyne spĺňajú morálne a etické štandardy pre pokračovanie vo výkone ich funkcie,” dodalo zoskupenie.

Strana SaS v tejto súvislosti zdôrazňuje, že medializovaná komunikácia dokazuje vplyv organizovaného zločinu na justíciu. „Kým justícia nebude očistená, občania Slovenska už nikdy nebudú veriť, že pred súdom bude o ich prípadoch rozhodnuté nezávisle a spravodlivo. Dokiaľ existuje možnosť, že akýkoľvek súdny prípad rozhoduje sudkyňa Jankovská alebo iní sudcovia, o ktorých prepojeniach na mafiu zatiaľ nevieme, nie je možné Slovensko považovať za právny štát,“ povedal poslanec Alojz Baránik. SaS zároveň vyzýva orgány činné v trestnom konaní, aby stíhali všetkých sudcov v súlade s tým, čo indikuje komunikácia s Marianom K. a to bez ohľadu na to, o ako vysokopostavené osoby v súdnom systéme ide.

Podľa hnutia Sme rodina podobné informácie nie sú pri súčasnom stave spoločnosti až tak prekvapivé, hrôzostrašný je však rozmer a konkrétne detaily. „Ako sa má bežný človek dovolať spravodlivosti, ak súdy a vysokí predstavitelia justície fungujú štýlom veľmi nebezpečnej zločineckej skupiny?,” pýta sa hnutie. „Hanba, ktorú tieto informácie prinášajú na sudcovský stav, je nepredstaviteľná. Je zbytočne vyzývať na prísne potrestanie vinníkov, keď sa podarí zverejnené informácie preukázať slušným policajtom a prokurátorom pred súdom,” uvádza Sme rodina. Hnutie doplnilo, že verí, že v silových zložkách a na súdoch je dostatok takých ľudí, ktorí musia chápať, že toto je koniec jednej smutnej a čiernej éry a tá sa musí uzavrieť trestami pre tých, ktorí si to zaslúžia.

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (Smer-SD) intenzívne komunikovala s obvineným podnikateľom Marianom K. a ovplyvňovala v jeho prospech sudkyňu v kauze zmeniek televízie Markíza. Vyplýva to z komunikácie v aplikácii Threema, ktorú polícia zaistila pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, napísal dnes Denník N. Sudkyňa Zuzana Maruniaková v kauze zmenky Marianovi K. vyhovela bez toho, aby vôbec skúmala podpis niekdajšieho šéfa a spolumajiteľa televízie Pavla Ruska.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) označil prepisy údajnej komunikácie medzi obvineným Marianom K. a bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva Monikou Jankovskou (Smer-SD) za závažné informácie. Ak sú autentické, orgány činné v trestnom konaní by podľa ministra mali okamžite vzniesť obvinenie.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Najmenej dôveryhodnou inštitúciou na Slovensku sú súdy

Najmenej dôveryhodnou inštitúciou na Slovensku sú súdy

Najmenej dôveryhodnou inštitúciou na Slovensku sú súdy. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median SK pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) od 14. do 18. septembra na vzorke 1 007 respondentov. V spojitosti so súdnictvom si 61..