Turecký parlament schválil zákon o regulácii sociálnych médií

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Turecký parlament v stredu ráno schválil zákon, ktorý dáva úradom väčšiu moc nad reguláciou sociálnych médií. Nová legislatíva podľa oponentov však povedie k väčšej cenzúre a obmedzeniu slobody prejavu.

Zákon vyžaduje od veľkých spoločností, ako sú napríklad Facebook a Twitter, aby si v Turecku zriadili formálne zastúpenie, aby riešilo sťažnosti na obsah na ich platformách. Ak si firma odmietne určiť zástupcu, zákon stanovuje vysoké pokuty, zákazy reklamy a po súdnom príkaze aj obmedzenie prenosu dát až o 90 %, čo by viedlo k výraznému spomaleniu platforiem.

Zástupcovia firiem budú mať za úlohu do 48 hodín reagovať na jednotlivé žiadosti o stiahnutie obsahu porušujúceho osobné práva a súkromie. Ak obsah do 24 hodín neodstránia alebo nezablokujú, spoločnosť bude zodpovedná za škody. Zákon tiež vyžaduje, aby poskytovatelia sociálnych médií uchovávali dáta používateľov v Turecku.

Vláda argumentuje, že nový zákon je potrebný na boj proti kybernetickému zločinu a na ochranu používateľov. Poslankyňa z vládnej strany Rümeysa Kadak v stredu v parlamente vyhlásila, že ho použijú na odstránenie príspevkov obsahujúcich kybernetickú šikanu a urážky voči ženám. Opoziční poslanci, naopak, tvrdia, že legislatívna len v krajine, ktorej médiá sú už pod prísnou vládnou kontrolou, ďalej obmedzí slobodu prejavu.

Prijatie zákona vyžadoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa zaviazal, že dostane pod kontrolu aj platformy sociálnych médií a zlikviduje nemorálnosť.

Turecko vedie vo svetovom rebríčku žiadostí o zmazanie príspevkov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, pričom len v prvej polovici roku 2019 ich bolo viac ako 6 000. V krajine je podľa Asociácie za slobodu prejavu zablokovaných viac ako 408-tisíc webstránok. Takmer tri roky bola v Turecku zablokovaná napríklad aj online encyklopédia Wikipedia. Spoločnosti sociálnych médií zatiaľ prijatie nového zákona nekomentovali.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

TikTok hrozí právnymi krokmi proti zákazu od Trumpa

TikTok hrozí právnymi krokmi proti zákazu od Trumpa

Zástupcovia videoaplikácie TikTok hrozia, že podniknú právne kroky proti novému zákazu, ktorý vo štvrtok vydal americký prezident Donald Trump. Šéf Bieleho domu podpísal dve nariadenia, ktoré začnú platiť o 45 dní a zakazujú transakcie v USA s čínskymi..