Lesné požiare v Austrálii zabili alebo pripravili o domov tri miliardy zvierat

Požiar v štáte Viktória, Austrália (Zdroj: SITA)

Ničivé lesné požiare v Austrálii zabili alebo vyhnali z domovov takmer tri miliardy zvierat. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Z týchto zistení vyplýva, že to bola jedna “z najhorších katastrof pre divé zvieratá v modernej histórii”, konštatuje Svetový fond na ochranu prírody (WWF), ktorý si správu objednal.

Obrovské požiare, ktoré sa prehnali celou Austráliou a spálili rozsiahle plochy buše, zabili najmenej 33 ľudí a v plameňoch alebo následkom straty habitatu uhynuli aj cicavce, plazy, vtáky i žaby.

Počas vrcholu krízy, v januári, vedci odhadovali, že len v štátoch Nový Južný Wales a Viktória plamene zabili 1,25 miliardy zvierat. Nový odhad sa však zameral na rozsiahlejšiu oblasť. Od septembra do februára podľa expertov zhorelo asi 11,46 milióna hektárov pôdy, čo je oblasť porovnateľná s plochou Anglicka.

“Keď si predstavíte, že v ceste požiarov boli takmer tri miliardy zvierat, je to absolútne obrovské – je ťažké pochopiť to číslo,” komentoval zistenia Chris Dickman, ktorý dozeral na projekt desiatich vedcov z austrálskych univerzít. Zatiaľ podľa neho nemôžu stanoviť presný počet obetí, no šanca, že by zvieratá ušli pred plameňmi a prežili “pravdepodobne nie je veľká” pre nedostatok potravy a možnosti ukryť sa.

Čísla stanovili na základe dát zo sčítania zvieracích populácií a odhadov hustoty ich výskytu pred katastrofou. Niektoré skupiny živočíchov, ako bezstavovce, ryby a korytnačky, však v odhadoch neboli uvedené.

Vo februári austrálska vláda identifikovala 113 druhov zvierat, ktoré po požiaroch potrebovali “urgentnú pomoc”.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...